Aż 62% kupujących internautów nabyło w internecie odzież i obuwie

buty-obuwie

Najpopularniejsza grupa produktów wśród kupujących internautów to odzież i obuwie – wynika z badania PMR Research przeprowadzonego na potrzeby najnowszego raportu „Handel internetowy w Polsce 2012. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2012-2014”. Szacunki pokazują, że ten segment rynku wygenerował sprzedaż na poziomie 1,8 mld zł.

Odzież i obuwie to grupa produktów cieszących się największą popularnością wśród osób robiących zakupy w internecie. Ponad połowa (62%) badanych zadeklarowała, że zdarzyło jej się kupić dowolny produkt należący do tej grupy, właśnie za pośrednictwem zakupów online. Większą część konsumentów tego typu dóbr stanowią kobiety (55%).

Spośród osób, które kiedykolwiek kupiły w sieci produkt z grupy odzież i obuwie, w ciągu minionych 12 miesięcy 40% osób zaopatrzyło się w odzież dla kobiet, a 28% w odzież dla mężczyzn. Co czwarty respondent z tej grupy kupił także obuwie dla kobiet lub ogólnie obuwie sportowe (25%).

Internetowy handel detaliczny odzieży i obuwia jest obecnie najprężniej rozwijającym się rynkiem pod względem otwarć sklepów znanych marek wśród takich segmentów jak RTV, AGD i sprzęt elektroniczny, DIY, meble i wyposażenie wnętrz, czy kosmetyki.

Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze pierwsza piątka wśród największych graczy całego rynku odzieżowego, czyli LPP (marki Reserved, Cropp, House), Inditex (Zara, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti, Oysho), H&M, Ordipol (Orsay) oraz C&A, jak i duzi gracze rynku obuwniczego, jak Deichmann czy Ecco, albo uruchomili w ostatnich dwóch latach sklep internetowy, albo planują to zrobić w najbliższym czasie. Sklepy internetowe znanych brandów z pewnością przyciągną nowych klientów (asortyment tych marek był dotychczas w zasadzie niedostępny online), co znacząco wpłynie na zwiększenie wartości rynku.

Drugim czynnikiem są gracze niezależni, którzy z roku na rok zwiększają sprzedaż swoich sklepów internetowych dzięki specjalizacji w konkretnym asortymencie i ofercie dużo szerszej niż w tradycyjnych sklepach, a także działaniom wizerunkowym i marketingowym prowadzonym między innymi na popularnych blogach czy Facebooku. Warto także wspomnieć, że w przypadku największych sklepów internetowych i marek handlujących odzieżą i obuwiem nawet kilkaset tysięcy osób lubi i śledzi poczynania tych sklepów i marek. Dotyczy to zwłaszcza graczy, którzy swoje produkty adresują do młodzieży i dwudziestolatków, a także tych, którzy specjalizują się w danym asortymencie, np. w butach dla kobiet.

Wartość internetowej sprzedaży segmentu odzieży i obuwia, według naszych szacunków, wyniosła niecałe 1,8 mld zł w zeszłym roku. Zgodnie z naszymi prognozami, mimo pogorszenia się sytuacji rynkowej i prognozowanej mniejszej dynamiki wzrostu całego rynku detalicznego, segment internetowy odzieży i obuwia nie odczuje jej znacząco i w 2013 r., a także rok później, odnotuje wzrost o około 13-15% na rok. Obecnie sprzedaż online stanowi 6,5% całego rynku odzieży i obuwia.

Badanie konsumenckie zostało zrealizowane w czerwcu 2012 r. przez PMR Research, dział badawczy firmy PMR (www.research-pmr.com). Badanie przeprowadzono techniką wywiadów telefonicznych CATI, a skontaktowano się z losowo dobraną próbą tysiąca dorosłych mieszkańców Polski, którzy kiedykolwiek dokonali zakupów online. W celu uzyskania tak dużej liczby wywiadów, konieczny był kontakt z 1 987 osobami.

Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. „Handel internetowy w Polsce 2012. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2012-2014”.