Deutsche Bank zyskuje na wartości

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Największy niemiecki bank zyskuje na wartości. Deficyt w 2017 roku osiągnie 3% PKB. Likwidujemy Ministerstwo Skarbu Państwa. Frank poniżej 4 zł – uspokojenie rynków czy interwencja?

Dobre dane nadeszły z Niemiec. Deutsche Bank pokazał zysk. Jest on co prawda symboliczny, ale biorąc pod uwagę kondycję banku i oczekiwania inwestorów jest to bardzo dobra wiadomość. Dlaczego DB jest taki ważny dla rynków walutowych? W banku trwa restrukturyzacja oraz odpisy na złe aktywa. Nie bez znaczenia są też kary za nielegalne operacje. Gdyby niemiecki sektor bankowy miał realne problemy, z pewnością odbiłoby się to negatywnie na euro i w konsekwencji polskim złotym.

Wedle danych Ministerstwa Finansów deficyt w 2017 roku ma zbliżyć się do 3%. Przypomnijmy, że przekroczenie tej wartości skutkuje możliwością wszczęcia procedury nadmiernego deficytu. Dodajmy, że próg 3% ma być osiągnięty pomimo założonej zwiększonej ściągalności podatków. Powodem rosnącego deficytu są programy socjalne i obniżka wieku emerytalnego. Dodajmy, że to wszystko dzieje się przy wyśrubowanych wskaźnikach makroekonomicznych. Jeżeli programy socjalne nie rozpędzą gospodarki do 3,9% wzrostu PKB założenia mogą być bardzo ryzykowne. Zbliżanie się do granicy 3% PKB powinno skutkować wzrostem rentowności obligacji. W takim scenariuszu złoty powinien się osłabiać co dodatkowo będzie zwiększać koszty zadłużenia zagranicznego. Jak widać w budżecie na 2017 rok nie ma już miejsca na wielkie projekty. W efekcie ostatnia z dużych obietnic rządu czyli program pomocy kredytobiorcom frankowym nie powinien liczyć na wsparcie z budżetu.

Od 1 stycznia zlikwidowane ma być Ministerstwo Skarbu Państwa. Nie jest to jednak realizacja marzeń liberalnych ekonomistów o pełnej prywatyzacji. Ma powstać nowy podmiot, który zamiast na prywatyzacji ma skupić się na efektywnym zarządzaniu majątkiem państwa. Ekonomiści są sceptyczni co do jakości zarządzania w ramach nowo utworzonego podmiotu. Oczywiście nie można od razu założyć, że państwowe zarządzanie będzie gorsze niż prywatne. Nie mniej brakuje w historii przykładów mogących poprzeć tę koncepcję.

Wczoraj frank pierwszy raz od Brexitu zameldował się poniżej 4 złotych. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla kredytobiorców walutowych, dla których tańsza waluta jest obecnie znacznie ważniejsza niż mgliste obietnice ustawy “rozwiązującej” problem kredytów walutowych. W sprawie franka na rynku trwają spekulacje, czy powodem osłabienia szwajcarskiej waluty nie była interwencja Szwajcarskiego Banku Narodowego. Zbyt mocny frank negatywnie wpływa na gospodarkę Szwajcarii obniżając konkurencyjność eksportu.

Dzisiaj z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – zamówienia na dobra.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl