Dolar traci grunt, złoto odnotowuje wzrost

Maciej Boruc
Maciej Boruc

Dolar traci grunt po tym, jak słabe dane makroekonomiczne ze Stanów powstrzymują Rezerwę Federalną od podnoszenia stóp procentowych. Prawdopodobieństwo wzrostu stóp procentowych w 2016 roku w USA wynosi poniżej 50 proc., a dolar traci na wartości w stosunku niemalże do wszystkich najważniejszych walut na świecie. W poniedziałek podano w USA, że wskaźnik produkcyjny dla Nowego Jorku spadł w sierpniu do -4,21 punktów z +0,55 punktów w lipcu. Konsensus rynkowy przewidywał, że wskaźnik wyniesie +2,50 punktów. Wartość tego indeksu powyżej zera wskazuje na rozwój w tym sektorze. Po południu na rynku pojawią się dane z rynku budowlanego za lipiec – wskaźnik inflacji konsumenckiej oraz dynamika produkcji przemysłowej.

Jen japoński w stosunku do dolara jest handlowany dzisiaj w okolicach mocnego wsparcia – z punktu widzenia technicznego oraz psychologicznego – 100 jenów za dolara. Para walutowa zaliczyła dzisiaj spadek o 0,94 proc. ze względu na słabe nastroje, które opanowały rynki w Azji. Indeks japoński Nikkei stracił na dzisiejszej sesji aż 1,62 proc.

Złoto odnotowuje wzrost o 0,56 proc. do poziomu 1355 dolarów za uncję, napędzane przez oczekiwania, że stopy w USA nie zostaną podniesione w najbliższym czasie oraz przez słabe nastroje na rynku azjatyckim. Srebro, które ostatnio przejawia szybszą dynamikę niż złoto, zyskuje dzisiaj 0,86 proc. i jest handlowane już powyżej 20 dolarów za uncję.

Ropa WTI rośnie o 0,09 proc. do 45,78 dolarów za baryłkę, jako że rynek odnawia nadzieje na porozumienie pomiędzy eksporterami, aby zamrozić poziomy produkcji. Warto wspomnieć, że kilku członków OPEC, m.in. Wenezuela, Ekwador i Kuwejt chcą powrócić do ustalenia pułapu produkcji ropy już na jesieni, a Arabia Saudyjska wypowiedziała się, że jest przygotowana do omówienia stabilizacji rynku. W ciągu ostatnich czterech sesji giełdowych ropa WTI wzrosła o ponad 10 proc.

Maciej Boruc
Manager
KOI Capital