Gdańska Platforma Edukacyjna uruchomiona

gdansk

OTAGO, spółka z Grupy Asseco, będąc członkiem konsorcjum zakończyła projekt związany z uruchomieniem Gdańskiej Platformy Edukacyjnej. Jest to kolejny etap realizacji Centralnego Systemu Miejskiego, zgodnie z ideą od lat promowaną przez OTAGO.

 

Gdańska Platforma Edukacyjna (GPE) umożliwi komunikację pomiędzy urzędami, szkołami, nauczycielami, uczniami i ich rodzicami, a także zarządzanie placówkami oświatowymi oraz wspomaganie ich pracy – zarówno w zakresie działalności dydaktycznej, administracyjnej, jak i finansowej. W dwóch ostatnich obszarach GPE działa w oparciu o autorski system OTAGO, który wspomaga zarządzanie budżetem i finansami wszystkich placówek oświatowych podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku.

– Należy pogratulować miastom, których włodarze zrozumieli, że realizacja spójnej wizji rozwoju wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi informatycznych. Tylko centralny, zintegrowany i kompleksowy system miejski jest źródłem danych niezbędnych do podejmowania racjonalnych decyzji zarządczych. Innymi słowy –  jest źródłem oszczędności i optymalnego wykorzystania zasobów. Służy też zwiększaniu efektywności, przyspieszając wydatnie wymianę informacji pomiędzy jednostkami administracyjnymi – powiedział Jarosław Jastrzębski, Prezes Zarządu, ZUI OTAGO.

Dostarczony przez OTAGO system pozwala na gromadzenie i analizowanie danych organizacyjnych i finansowych. Przy jego pomocy prowadzona jest księgowość wszystkich podległych miastu jednostek oświatowych oraz odbywa się planowanie budżetu dla całej gdańskiej oświaty. Korzystają z niego zarówno użytkownicy ze strony organu prowadzącego, jak i pracownicy szkół. W ramach Gdańskiej Platformy Edukacyjnej sukcesywnie uruchamiane będą elektroniczne usługi dla uczniów, rodziców, kadry nauczycielskiej oraz administracyjnej.

Urząd Miejski w Gdańsku jest wieloletnim klientem Zakładu Usług Informatycznych OTAGO. System OTAGO jest eksploatowany i rozwijany w Urzędzie od lat dziewięćdziesiątych. Obecnie wspiera prawie wszystkie sfery jego działalności. Wdrożenie systemu w kolejnych obszarach zarządzania miastem zmierza w kierunku budowy centralnego systemu miejskiego, który pozwoli w przyszłości na objęcie kolejnych procesów i stanie się narzędziem niezbędnym do planowanej przez UM budowy centrum usług wspólnych. Dzięki wdrożonej przez Urząd Miasta szynie danych produkcji OTAGO, moduły dostarczone w ramach projektu GPE zostały zintegrowane z eksploatowanym w gdańskim magistracie oprogramowaniem.

OTAGO jest firmą odpowiedzialną za koordynację działań sprzedażowych na rynku samorządowym w ramach grupy Asseco. Celem działania spółki jest stworzenie jak najszerszej i najbardziej kompleksowej oferty na ten rynek. W 2011 roku podjęto decyzję o poszerzeniu oferty o oprogramowanie wspomagających zarządzanie oświatą, które byłoby uzupełnieniem oferowanego już systemu miejskiego. W wyniku tej decyzji OTAGO podpisało umowę z krakowską firmą Silvermedia na zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa, której przedmiotem była gama nowoczesnych produktów wspomagających zarządzanie oświatą. Do OTAGO przeszedł także zespół wysoko wykwalifikowanych pracowników: architektów, programistów i wdrożeniowców, stanowiących zaplecze merytoryczne zakupionego rozwiązania.

W 2013 roku do OTAGO włączony został Dział Przedsiębiorstw Komunalnych, działający dotychczas w strukturach Asseco Poland S.A. Połączenie to jest kontynuacją realizacji działań strategicznych, zakładających zbudowanie w OTAGO kompleksowych kompetencji pozwalających na przedstawienie pełnej oferty dedykowanej jednostkom samorządu terytorialnego oraz zależnych od nich spółek, wśród których wyróżnić można m.in. przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne oraz energetyki cieplnej.