Geocentrum Polska – czyli jak przyspieszyć przepływ wiedzy z pracowni uczonych do przemysłu?

przemysl

Narzekania na współpracę naukowców z praktykami słychać od lat. Jak przyspieszyć przepływ wiedzy z pracowni uczonych do przemysłu?

To pytanie spędzało sen z powiek niejednemu ministrowi i managerowi. Nie sztuką jest kupić licencję i know-how za granicą, ale w gałęziach strategicznych dla państwa – paliwowo-energetycznych i surowcowych – wszyscy czują, że lepiej bazować na własnym zapleczu.

Można to zrobić – mamy przecież w kraju znakomitych naukowców i supernowoczesne laboratoria. Mamy wspaniałe tradycje. Polska jest najbardziej surowcowym krajem Unii Europejskiej, a w produkcji miedzi i srebra jesteśmy globalnym liderem. Z naszych usług geofizycznych i wiertniczych korzystają największe koncerny. W wielu dziedzinach geologii i górnictwa jesteśmy najlepsi na świecie.

Państwowy Instytut Geologiczny wpadł na pomysł, jak wykorzystać ten ogromny potencjał. Korzystając z możliwości, jakie daje nowa ustawa o instytutach naukowo-badawczych, postanowiliśmy stworzyć silną organizację – Geocentrum Polska – zrzeszającą największe krajowe spółki surowcowe i ośrodki naukowe.

Do bezpośredniej współpracy zaprosiliśmy: KGHM, PGNiG, PGE Bełchatów, Akademię Górniczo-Hutniczą, Instytut Morski, Instytut Nafty i Gazu i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Podpisanie umowy odbyło się – jakżeby inaczej – podczas obchodów Barbórki, święta górników i geologów, w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie.