Ministerstwo Finansów zaprzecza naciskom na organy celne

Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów

W nawiązaniu do artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów stanowczo zaprzecza, jakoby naciskało na organy celne w celu szczegółowego kontrolowania wszystkich importerów. Od 2008 r. jako jedno z zadań priorytetowych założono obniżenie wskaźnika kontrolowanych zgłoszeń celnych i towarów przedstawianych do odprawy celnej.

Efektem tego jest coraz mniejsza ilość weryfikowanych zgłoszeń celnych, która w ostatnich latach spadła z kilkudziesięciu do kilku procent. W następstwie tego skraca się czas oczekiwania na odprawę celną.

Kontrole przed zwolnieniem towaru:
2007 r. – 31,06 %
2008 r. – 16,46 %
2009 r. – 7,92 %
I półrocze 2010 r. – 5,87 %.

Wartości te są adekwatne do średniej w Unii Europejskiej.

Odprawy celne realizowane w procedurach uproszczonych stanowią w skali kraju 22 proc. wszystkich zgłoszeń celnych realizowanych przez 8000 podmiotów gospodarczych. Znamienne jest jednak duże zróżnicowanie w poszczególnych województwach stosowania procedur uproszczonych w odprawach celnych. W województwie łódzkim 47 proc. zgłoszeń, a w województwie dolnośląskim 31 proc. – dokonywano w procedurach uproszczonych w siedzibach firm. Natomiast w takich województwach jak podlaskie czy warmińsko-mazurskie odprawy w procedurach uproszczonych stanowią jedynie kilka procent odpraw celnych. Wynika to ze zróżnicowanego stopnia organizacji i wielkości przedsiębiorstw dokonujących obrotu towarowego z zagranicą. W województwach uprzemysłowionych więcej przedsiębiorstw jest gotowych do wzięcia na siebie odpowiedzialności za dokonanie odprawy w procedurze uproszczonej.