Moody’s o Grecji. Co w KNF?

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Agencja Moody’s o wyzwaniach stojących przed Grecją. Marek Chrzanowski o głównych wyzwaniach czekających na KNF. Słabsze dane z USA i Japonii.

Wywiad z szefem KNF

Poznaliśmy opinię Marka Chrzanowskiego na temat ważnych aspektów pracy KNF. Po pierwsze potwierdził on koncepcję przeniesienia nadzoru finansowego pod skrzydła Banku Centralnego. Wypowiedź na temat ustawy antyspreadowej wyraźnie pokazuje kierunek działań nadzoru. Zwrócono uwagę na kwestię stabilności systemu bankowego i kosztów jakie w związku z tym zostaną poniesione. Poruszona została kwestia wpływu ustawy na budżet. Koszty, które banki poniosą w ramach przewalutowań kredytów zmniejszą zyski, a zatem i podatek dochodowy. Jak nie trudno się domyślić kilka przychylnych informacji padło również na temat repolonizacji. Ważna były deklaracja o równym traktowaniu podmiotów polskich i zagranicznych. Nie pominięto również tematu SKOK-ów. Tutaj Pan Marek Chrzanowski nie widzi zagrożeń. Przyznał, że niektóre placówki faktycznie są w trudnej sytuacji, ale ma nadzieję, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku. Jaka wiadomość płynie dla rynków? Nie należy spodziewać się rewolucji, ale można spodziewać się, że KNF będzie ściśle współpracował z rządem.

Moody’s o Grecji

Agencja ratingowa pozytywnie ocenia pierwszą serię reform, która odbyła się w Grecji. Zwraca jednak uwagę, że jest zdecydowanie za wcześnie by mieć pewność co do przyszłości programu. Zwraca uwagę na niestabilność polityczną i ryzyko zmiany kursu po kolejnych wyborach, które najprawdopodobniej wygrają siły niechętne programom oszczędnościowym. Nadchodzi obecnie druga ocena programu reform. Jeżeli przebiegnie pozytywnie odblokowana zostanie kolejna transza 6 miliardów euro. Jak nie trudno domyślić się, przeglądowi towarzyszyć będą masowe strajki przeciwko programom reform. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że na 2017 rok przypada termin wykupu dużych transzy obligacji. Jeżeli uda się Grekom wypuścić kolejne na korzystnych warunkach będzie to ważny krok w stabilizacji finansów państwa. Ateny to wciąż pokaźne ryzyko w Europie. Przechodzenie pomyślnie kolejnych przeglądów odwleka to ryzyko. Problemem jest jednak to, że to wszystko co w ramach stabilizacji finansów osiągnięto w ostatnich latach ciężką pracą można spokojnie utracić w ciągu roku gdy tylko zaprzestanie się oszczędności.

Dane Makroekonomiczne

Piątkowe dane okazały się słabsze dla dolara. Sprzedaż detaliczna była zgodna z oczekiwaniami analityków i wzrosła o 0,6%. Znacznie gorzej wypadła natomiast kwestia indeksu Uniwersytetu Michigan. Zamiast oczekiwanych 92 punktów odczyt miał zaledwie 87,9. W nocy poznaliśmy dane z Japonii. Gospodarka nie przyspieszyła tak mocno jak wydawało się analitykom. Nie zmienia to faktu, że 4,5% wzrostu produkcji przemysłowej to bardzo dobry wynik i tylko 0,1% poniżej oczekiwań.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl