Płatna telewizja trendem na polskim rynku telekomunikacyjnym w 2013

telewizor

Rynek płatnej telewizji w Polsce, mimo rosnącego nasycenia usługami, nadal rośnie. W tym roku przychody operatorów z dostarczania płatnej telewizji ponownie się poprawią. Polski rynek, choć nadal stosunkowo konserwatywny, stopniowo ewoluuje w stronę większej personalizacji i rozwoju usług na żądanie.

Dynamika zmian wartości rynku usług telekomunikacyjnych (rozumianego jako telefonia stacjonarna, telefonia komórkowa i internet) i rynku płatnej telewizji w Polsce nadal wykazuje wyraźną dysproporcję. Wartość przychodów z usług płatnej telewizji stale rośnie, podczas gdy rynek usług telekomunikacyjnych po wyraźnym spadku w 2009 r. w ostatnich trzech latach znajduje się w stagnacji. W tym roku, na skutek zmian regulacyjnych, rynek telekomunikacyjny po raz kolejny bardziej zdecydowanie straci na wartości. Sprzedaż usług płatnej telewizji, pomimo rosnącego nasycenia rynku, ponownie wzrośnie.

Według wstępnych danych PMR zawartych w raporcie „Rynek usług dodanych i multimedialnych 2013. Prognozy rozwoju na lata 2013-2017”, na koniec 2012 r. w Polsce było ok. 12 mln abonentów płatnej telewizji. Warto podkreślić, że podobnie jak w Rumunii jest to rynek nasycony. Dla porównania w Rosji abonentów jest więcej o prawie 20 mln, w tym kraju jednak liczba gospodarstw domowych jest czterokrotnie wyższa, dlatego rynek, jako znacznie większy, nadal posiada potencjał. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku platform cyfrowych o przypisaniu abonenta do danego kraju decyduje miejsce sprzedaży usługi, co niekoniecznie musi odpowiadać miejscu korzystania z niej. Część abonentów wykupuje usługę w jednym kraju, a potem zabiera dekoder do innego (np. emigranci).

Pod względem liczby abonentów dominującym segmentem rynku płatnej telewizji w Polsce był dostęp satelitarny, z którego korzystała większość abonentów tych usług w Polsce. Z roku na rok zmniejszający się udział odbiorców korzystających z oferty analogowej telewizji kablowej był drugim co do wielkości segmentem. Z kolei odsetek użytkowników cyfrowej telewizji kablowej w 2012 r. drugi rok z rzędu notuje wartość dwucyfrową. Usługi IPTV w 2012 r. nadal miały marginalny udział w rynku pod względem liczby użytkowników.

Do ważniejszych trendów globalnych w zakresie korzystania z usług płatnej telewizji należy zaliczyć multiekranowość, personalizację dostarczanego kontentu oraz coraz większy udział w mediach społecznościowych. Migracja w stronę trendu maksymalnego wykorzystania czasu spędzanego na oglądaniu TV, a także interakcja z serwisami social media są najbardziej widoczne wśród młodych widzów, którzy w pierwszej kolejności są skłonni korzystać z innowacyjnych technologii, usług i rozwiązań oferowanych przez operatorów.

Trendy światowe z czasem uwidaczniają się również w Polsce, gdzie rynek płatnej telewizji znajduje się w okresie zmian w sposobie absorpcji treści ze strony użytkowników końcowych. W przeciwieństwie do tradycyjnego modelu odbioru treści, w którym widz przyjmuje postawę pasywną, coraz częściej następuje jego aktywizacja. Z jednej strony treści wideo konsumowane są za pomocą dodatkowych urządzeń – komputerów oraz urządzeń przenośnych. Popularność nośników alternatywnych wobec telewizorów wskazuje na rosnącą tendencję personalizacji korzystania z usługi. Z drugiej strony, fala wymian telewizorów spowodowała zmianę sposobu korzystania z tego urządzenia w kierunku większej interaktywności odbiorcy końcowego. Według danych producentów obecnych na polskim rynku, w pierwszych miesiącach 2013 r. dynamicznie wzrósł odsetek nowo kupowanych telewizorów, które zostały podłączone do internetu. Przekłada się to na większe korzystanie z aplikacji ze strony użytkowników końcowych. Cały czas jednak, wspominając o trendach wzrostowych, należy pamiętać o skali tego zjawiska – w Polsce, podobnie jak na świecie, wciąż relatywnie niewielki odsetek ruchu w internecie jest generowany przez podłączone do sieci urządzenia inne niż komputery (np. smartfony, tablety, odbiorniki TV).