Polscy przedsiębiorcy chcą zmian przepisów – powstały konkretne propozycje

E-faktury popularne w domach, ale nie w przedsiębiorstwach

29 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotka się z przedsiębiorcami, ekonomistami, prawnikami oraz przedstawicielami instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Odbierze z rąk uczestników propozycje gotowych projektów zmian ustaw sprzyjających rozwojowi gospodarki.

 To najważniejsza część I edycji Forum dla Wolności i Rozwoju  – pionierskiego projektu obywatelskiego, którego celem jest poprawa warunków dla rozwoju firm w Polsce, podniesienie konkurencyjności gospodarki i zwiększenie jej efektywności. W dłuższej perspektywie Forum ma dążyć do wzmocnienia współpracy i wymiany idei pomiędzy krajami Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. To pierwsza inicjatywa w regionie, której głównym założeniem jest stworzenie konkretnych propozycji zmian, zapisanych językiem prawa, wypracowanych ponad podziałami.

Forum zostało zainicjowane przez polskich przedsiębiorców reprezentujących takie firmy jak Atlas i FAKRO, a także wybitnych prawników, ekonomistów, wspieranych przez liczne instytucje: Krajową Izbę Gospodarczą, Miasto Katowice, organizacje NGO oraz media. Nadrzędnym celem inicjatywy jest przedstawienie decydentom w kraju propozycji zmian legislacyjnych w takich obszarach jak swoboda działalności gospodarczej, prawo zamówień publicznych, prawo podatkowe, prawo budowlane, kreowanie rynku pracy, energetyka, ochrona zdrowia czy Partnerstwo Publiczno-Prywatne. Punktem kulminacyjnym Forum jest Kongres, który trwa właśnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Postulaty zmian prawnych odbierze dziś wieczorem z rąk uczestników Forum Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

„Dzisiejsza pozycja Polski na świecie jest w dużej mierze wynikiem ciężkiej pracy polskich przedsiębiorców. Ich wkład i zaangażowanie w budowę naszej gospodarki widać między innymi w takich oddolnych inicjatywach jak Forum dla Wolności i Rozwoju. Polscy przedsiębiorcy potrzebują prawa, które wzmocni ich konkurencyjność i pomoże dalej się rozwijać. Dlatego konieczna jest m.in. reforma systemu podatkowego, który będzie motywował do inwestowania środków finansowych w Polsce i który będzie sprawiedliwie traktował wszystkie firmy: polskie i zagraniczne, te większe i te, które prowadzą działania w skali mikro”, powiedział Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

W poszukiwaniu dobrego prawa

Przez ostatnich kilka miesięcy eksperci Forum analizowali przepisy, które są największym hamulcem gospodarki, a także rozwiązania, które sprawdziły się w państwach regionu i które można wdrożyć również w Polsce. Najciekawsze z nich zostały przedyskutowane podczas blisko 20 specjalistycznych warsztatów z udziałem ponad 250 ekspertów i gości specjalnych z Polski i zagranicy.

„Reforma podatkowa, zamiana CIT na inną formę podatku – który obniżyłby uciążliwość dla przedsiębiorstw, ale też i dla Państwa – lub wdrożenie systemu mieszanego, ulgi inwestycyjne, wyrównanie szans pomiędzy dużymi i małymi podmiotami oraz firmami polskimi i zagranicznymi, wprowadzenie zasady rozstrzygania niejasności na korzyść podatnika – to przykłady postulatów wnoszonych przez przedsiębiorców w obszarze podatkowym”, podkreślał Henryk Siodmok, prezes zarządu grupy Atlas. „Polskie przedsiębiorstwa chcą płacić podatki, ale mają poczucie, że system jest nieefektywny i nie gwarantuje jednakowych szans rozwoju dla wszystkich”, przekonywał.

 Dla uczestników Forum szczególnie ważne jest tworzenie przejrzystych, jednolitych przepisów i upraszczanie całego systemu prawnego (jeden akt zamiast mnożenia ustaw i chaosu legislacyjnego). Jak wynika z najnowszych analiz Grant Thornton[1], we wrześniu powstało w skali miesiąca najwięcej stron przepisów w całej historii polskiego prawodawstwa. Obecnie statystyczny przedsiębiorca lub obywatel, chcąc zapoznać się z wszystkimi nowymi przepisami powinien na czytanie aktów prawnych poświęcić 3 godziny i 55 minut każdego dnia roboczego. Jedną z zasad tworzenia propozycji postulatów w ramach Forum jest ukazanie jak proponowana zmiana może uprościć system i jakie korzyści dla państwa, przedsiębiorcy i obywatela przyniesie.

Myślenie strategiczne i efektywne działanie

Forum zajmuje się też obszarami kluczowymi z punktu widzenia wieloletniego rozwoju państwa. Są to energetyka, kreowanie rynku pracy, ochrona zdrowia i rynek finansowy.

„Potrzebujemy strategicznego myślenia w perspektywie kilkunastu i kilkudziesięciu lat. Ale to nie wystarczy, musimy też w taki sposób realnie działać. Z realizacji celów długoterminowych powinien być rozliczany regularnie rząd, samorządy i wszystkie państwowe instytucje. Potrzebujemy również określenia branż strategicznych tak, aby wiadomo było, które obszary szczególnie mocno wspieramy i promujemy. Trzeba zwiększyć też realny transfer wiedzy i środków pomiędzy mniejszymi i większymi podmiotami na rynku, nauką i biznesem, sektorem prywatnym i publicznym. Organizm państwa powinien żyć. Tymczasem mamy wiele świetnych rozwiązań na papierze, a nie działających w praktyce”, skomentowała prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek, sekretarz generalna Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, czuwająca nad merytoryką warsztatów i nad przygotowaniem zbioru dobrych praktyk dla państwa i biznesu pt. Prawo dla Wolności i Rozwoju.

Postulaty zmian wypracowane na Forum dotyczą wielu bardzo konkretnych, szczegółowych obszarów. Przykładem może być postulat ujednolicenia prawa bankowego w formie nowego aktu prawnego – kodeksu, który regulowałby publiczne i prywatne prawo bankowe. To zwiększy przejrzystość rynku finansowego i stabilność prawa, a także lepsze jego rozumienie przez przedsiębiorców i konsumentów. Postulowana jest również możliwość inwestowania przez fundusze emerytalne w nieruchomości komercyjne, podobnie jak to robią na polskim rynku chociażby niemieckie podmioty tego typu. To ważne, bo inwestycje polskich funduszy, od kiedy nie mogą one inwestować w obligacje, są obarczone dużym ryzykiem. Z kolei proponowanym rozwiązaniem w zakresie swobody działalności gospodarczej jest powołanie Rady Przedsiębiorców – ciała reprezentującego przedstawicieli sektora prywatnego, które miałoby wpływ na tworzone ustawy. W obszarze innowacji postulowane jest zwiększenie poziomu komercjalizacji wiedzy poprzez m.in. stworzenie portalu innowacji, za pośrednictwem którego można zlecać badania, kupować licencje i patenty oraz pozyskiwać wiedzę o prowadzonych projektach badawczych. W obszarze energetyki sygnalizowana jest potrzeba stworzenia rynku mocy i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wprowadzenie rynkowego mechanizmu wynagradzania mocy. W zakresie PPP rynek czeka m.in. na bardzo ważny podpis Prezydenta pod ustawą rewitalizacyjną, w której znajduje się zapis, który pozwoli na niezaliczanie przez samorządy kosztów partnerstwa do długu publicznego. W obszarze kreowania rynku pracy pojawia się propozycja wprowadzenia do kodeksu pracy tzw. „banków” lub „kont” czasu pracy, by pracodawca mógł mieć swobodę kształtowania zasad rozliczania czasu pracy w zależności od zmieniających się potrzeb. Innym postulatem z tego obszaru jest uregulowanie kwestii zatrudniania pracowników w wieku 50+ i przedemerytalnym poprzez wprowadzenie uregulowań mających zachęcić pracodawców do zatrudniania dojrzałych pracowników. To tylko przykłady propozycji zmian zgłaszanych przez uczestników Forum. Wszystkie postulaty zostaną złożone na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pod koniec drugiego dnia konferencji.

Katowice w centrum polskiego biznesu

 Wybór Katowic na miejsce, w którym odbędzie się Kongres nie jest przypadkowe. Stolica Górnego Śląska jest symbolem miasta, które potrafi przekuć tradycje ciężkiej pracy w nowoczesne podejście do przedsiębiorczości i tworzenia atrakcyjnych warunków dla rozwoju gospodarczego. Według ostatniego raportu Global Metro Monitor (2015)[2], Katowice rozwijają się gospodarczo szybciej niż np. Warszawa, Helsinki, Berlin czy Rzym. W tegorocznym rankingu stolica Górnego Śląska zajęła 132 miejsce (na 300 analizowanych miast) wśród najszybciej rozwijających się na świecie metropolii m.in. pod względem rocznej stopy wzrostu zatrudnienia czy rocznej stopy wzrostu realnego PKB na mieszkańca. Lepsze noty spośród polskich ośrodków uzyskał tylko Kraków.

„Współorganizowanie takiego wydarzenia, jakim jest Forum Law4Growth jest dowodem na to, że Katowice są miastem, w którym rozwijają się nie tylko inwestorzy zagraniczni, ale także polski biznes. W Katowicach swoje siedziby mają takie przedsiębiorstwa, jak TAURON Polska Energia, PSE – Południe, czy Farmacol. To u nas działają firmy dostarczające innowacyjne produkty i rozwiązania technologiczne, takie jak Kopex, czy Famur. Angażując się w działania Forum, chcemy pokazać, że Katowice i Aglomeracja Górnośląska to niezwykły kapitał ludzki – aktywny i przedsiębiorczy. Staramy się jak najefektywniej wykorzystać energię ponad 2 mln mieszkających tu ludzi, jednocześnie pokazując innym, jak można mądrze się zmieniać i rozwijać”, powiedział Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

 Na pierwszą edycję Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth zarejestrowało się w sumie ok. 850 osób, co pokazuje jak duża jest potrzeba dokonywania zmian w Polsce.

„Tuż po Forum przygotujemy dostępny dla wszystkich zbiór dobrych praktyk dla państwa i biznesu pt. Prawo dla Wolności i Rozwoju. Potem zaczniemy pracę nad kolejną edycją Forum. Nasza inicjatywa jest z założenia wydarzeniem cyklicznym, integrującym coraz większą liczbę ekspertów i środowisk, którzy będą chcieli pracować nad propozycjami zmian w swoich dziedzinach. Chcemy również, by Forum w kolejnych latach miało coraz mocniej zarysowany kontekst międzynarodowy, spajający kraje Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej”, podsumował Michał Rybicki, szef projektu Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth.

[1] Grant Thornton, Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce, Październik 2015
[2] Ranking Global Metro Monitor, The World’s Most Economically Powerful Cities in 2015