Sektor BPO/SCC po Trójmiejsku

BPO po Trójmiejsku

Rynek BPO/SSC rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, a wyróżniającym się pod tym względem rejonem jest niewątpliwie Trójmiasto. W aglomeracji działa obecnie ponad 100 centrów operacyjnych, a liczba osób zatrudnionych w branży przekroczyła 19 000. Stanowi to imponujący wynik w porównaniu z innymi miastami Europy Środkowo-Wschodniej o podobnej wielkości i gęstości zaludnienia.

Branża dynamicznego wzrostu

W Trójmieście swoje centra operacyjne prowadzą inwestorzy z 19 krajów, a usługi świadczone są w 33 językach. Ostatnie miesiące to głównie rozwój trójmiejskich centrów usług typu IT, ale również tych, prowadzących działalność finansowo-księgową czy z zakresu obsługi klienta. Zauważalny jest wzrost inwestycji z kapitałem ukraińskim i jest to trend, który powinien zostać utrzymany w najbliższym czasie. Coraz częściej pojawiają się także zapytania inwestycyjne z Niemiec oraz Skandynawii – podkreślano podczas spotkania Rozwój sektora BPO/SCC po Trójmiejsku zorganizowanego na początku czerwca w Gdańsku przez Fundację Pro Progressio, Olivia Business Centre oraz Grupę Nowy Styl. Dynamika rozwoju branży nowoczesnych usług dla biznesu jest w Trójmieście zachowana i zgodnie z opiniami ekspertów powinna nadal mieć trend rosnący w nadchodzących latach.

Na biznesowej mapie Polski

Jak wypada Gdańsk w relacji do innych polskich lokalizacji, w których rozwija się sektor usług dla biznesu? Przez uczestników spotkania Rozwój sektora BPO/SCC po Trójmiejsku Gdańsk był „umieszczany w koszyku” z Warszawą i Krakowem, lub w innych przypadkach z Poznaniem i Bydgoszczą. Tego typu klasyfikacje miast zawsze są ryzykowne i kontrowersyjne, gdyż różnorodność projektów typu BPO, SSC i ITO jest tak szeroka, że uniemożliwia rzetelne porównania lokalizacji pod względem ich atrakcyjności dla biznesu. Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, że Trójmiasto, jako aglomeracja w doskonały sposób łącząca świat biznesu z kulturą, sportem i walorami turystycznymi, to obecnie jedna z najczęściej wybieranych lokalizacji dla biznesu w Polsce. Sektor BPO/SSC już dziś jest w Trójmieście reprezentowany przez takich gigantów jak np. State Street, AMS, Sii, Kemira i wielu innych – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Kadry poszukiwane

W Trójmieście, podobnie jak w wielu polskich miastach, w których dynamicznie rozwija się branża BPO/SSC, zauważalne są pewne braki kadrowe. Pracownicy w chwili obecnej są rekrutowani już nie tylko na terenie granic administracyjnych miasta, ale także z miejscowości ościennych oraz zza granicy. Zauważalne są konkretne przykłady rekrutacji pracowników spoza granic Polski. Są wśród nich osoby pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego, rosyjskiego, ale także z Hiszpanii, Włoch i innych krajów basenu Morza Śródziemnego. W głównej mierze obecnie poszukiwane są osoby z kompetencjami informatycznymi, co pokrywa się także z dynamicznym rozwojem inwestycji w tym zakresie.

Perspektywy na przyszłość

Jak podkreśla Piotr Rutkowski, partner w SourceOne Advisory, jedną z kluczowych kwestii w rozwoju sektora outsourcingu w Polsce powinno być dbanie o przyciąganie inwestycji związanych z obsługą zaawansowanych procesów biznesowych, a więc np. tworzenie centrów badawczo-rozwojowych. Takie inwestycje, mocno bazujące na wiedzy pracowników, z pewnością zostaną u nas na dłużej i nie uciekną z Polski, jak tylko w innym kraju zrobi się taniej. Gdańsk odnosi na tym polu duże sukcesy, ponieważ udało się tu stworzyć sporo takich wartościowych centrów. Przykładami są inwestycje Intela (ogromne centrum R&D), PwC (obsługa procesów KYC) czy Reuters (przetwarzanie informacji). W perspektywie najbliższych kilku lat będzie można zaobserwować dalszy rozwój BPO/SSC, a otwierające się kierunki to Niemcy, Ukraina i Skandynawia – czemu mocno kibicujemy – dodaje Wiktor Doktór.