Unia Europejska będzie nadzorować wdrażanie Ram Jakości Staży i Praktyk w państwach członkowskich

Unia Europejska

Podczas ostatniego posiedzenia Rada UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) przyjęła wniosek Rady UE w sprawie Europejskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Ministrowie Rady UE uznali za konieczne wdrożenie założeń Ram w państwach członkowskich, Komisja Europejska zapowiedziała monitorowanie tego procesu.

Europejskie Ramy Jakości Staży i Praktyk to unijna recepta na wysoki poziom bezrobocia młodych oraz jeden z głównych tematów spotkania Rady EPSCO, które miało miejsce 10 marca w Brukseli. Zgodnie z opinią Rady, państwa członkowskie powinny dostosować swoje ustawodawstwo do założeń Ram, co doprowadzi do wzrostu efektywności edukacji praktycznej młodych i ułatwi im rozpoczęcie kariery zawodowej. Kluczowe założenia Ram to m.in. zawieranie pisemnej umowy o staż; cele dydaktyczne i szkoleniowe; warunki pracy mające zastosowanie do stażystów; rozsądny okres trwania stażu, czy odpowiednie uznawanie stażu. – Jednym z najskuteczniejszych narzędzi edukacji praktycznej młodych ludzi, a tym samym ograniczania zjawiska bezrobocia w tej grupie są staże i praktyki. Jednak aby faktycznie spełniały one swoją rolę muszą być przeprowadzane w sposób rzetelny. Dlatego uruchomiliśmy kampanię społeczną „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”, która ma na celu zachęcanie pracodawców do realizacji wysokiej jakości staży i praktyk, a młodych ludzi do świadomego kierowania swoją karierą – komentuje Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, które wraz ze zrzeszonymi pracodawcami opracowało Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór norm wyznaczających kluczowe obszary realizacji staży i praktyk w firmach.

W ramach wspomnianej kampanii pojawiły się w Internecie spoty internetowe poświęcone stereotypom związanym z niską jakością staży i praktyk. Ich intencją jest zwrócenie uwagi na problemy młodych na rynku pracy wynikające z nieskutecznej edukacji praktycznej. Punktem kulminacyjnym kampanii będzie bieg, który odbędzie się 17 maja w Warszawie na Polu Mokotowskim. Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl, na profilu Programu na portalu Facebook, oraz na kanale You Tube.