Wiceminister Podedworna-Tarnowska na kongresie brokerów

20150529__MP

Zasady konkurencji w pośrednictwie ubezpieczeniowym, rola ubezpieczyciela w gospodarce oraz konkurencja i współpraca w ubezpieczeniach to niektóre tematy XVIII Kongresu Brokerów, który odbywa się Rawie Mazowieckiej w dniach 28-30 maja pod hasłem „Konkurencja i konkurencyjność na rynku ubezpieczeniowym”. W spotkaniu 28 maja br. wzięła udział wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska.

Minister podziękowała środowisku brokerskiemu za kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki zawodowej w działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego oraz wkład w rozwój rynku ubezpieczeniowego i ochronę interesów konsumenckich. „Od liczby brokerów działających na rynku, ich pracy i zaangażowania oraz umiejętności sprawnego i rzetelnego identyfikowania ryzyka oraz od aktywności na rynku ubezpieczeniowym zależy w dużej mierze rozwój sektora ubezpieczeń” ¬– oceniła Dorota Podedworna-Tarnowska. Wskazała też, że rozwój całego rynku ubezpieczeniowego oraz silna konkurencja wewnątrz środowiska brokerskiego nakłada na tę grupę konieczność stałego podnoszenia standardów jakości usług.

Minister przypomniała o rozwiązaniach obowiązujących od 10 sierpnia 2014 r., kiedy weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (zwana II transzą deregulacyjną). Ułatwiła ona podjęcie i wykonywanie działalności brokera ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego. Zniesiono m.in. konieczność zdawania egzaminu brokerskiego przez osoby, które przez co najmniej 5 lat wykonywały czynności bezpośrednio związane z czynnościami brokerskimi w zakresie ubezpieczeń (lub w zakresie reasekuracji) w okresie 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku oraz posiadają pozytywną opinię brokera ubezpieczeniowego, pod kierunkiem którego wykonywały wyżej wskazane czynności. Egzaminu nie muszą zdawać również osoby, które Komisja Egzaminacyjna dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych zwolni z tego obowiązku. Chodzi o ukończenie uznanych przez ww. Komisję studiów wyższych, na których osoby te zdały egzaminy w formie pisemnej, a od ukończenia studiów nie upłynęło więcej niż 3 lata. Odpowiednio do zmian w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym wydano nowe akty wykonawcze.

12 czerwca 2014 r. opublikowana została Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID 2), która wprowadziła m.in. nowe przepisy do dyrektywy z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego (IMD1). Jak przypomniała minister Podedworna-Tarnowska, miały one za zadanie przede wszystkim podniesienie poziomu ochrony ubezpieczających oraz poprawienie praktyki dotyczącej sprzedaży produktów inwestycyjnych opartych na ubezpieczeniach. Nowelizacja polegała na dodaniu do dyrektywy IMD1 definicji produktu inwestycyjnego opartego na ubezpieczeniu oraz przepisów, które odnoszą się do konfliktów interesów, ogólnych zasad i informacji przekazywanych klientom. Pośrednik ubezpieczeniowy i zakład ubezpieczeń będą zobowiązani do postępowania w sposób uczciwy, rzetelny i profesjonalny, zgodnie z najlepiej pojętym interesem swoich klientów, a przekazywane przez nich informacje, w tym materiały informacyjne, nie mogą wprowadzać w błąd.

„Na poziomie Unii Europejskiej toczą się zaawansowane prace nad projektem dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IMD2). Jej celem jest zapewnienie równych zasad działania wszystkim uczestnikom zajmującym się sprzedażą produktów ubezpieczeniowych oraz zwiększenie poziomu ochrony osób ubezpieczonych” – powiedziała Dorota Podedworna-Tarnowska. Projekt dyrektywy przewiduje m.in. rozszerzenie stosowania pierwotnej dyrektywy w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego na wszystkie kanały dystrybucji. Projektowany akt ma regulować także obowiązki informacyjne względem konsumentów. Poza obowiązkiem przekazywania informacji w sposób zrozumiały, uczciwy, jasny i niewprowadzający w błąd, zgodnie z najlepszym interesem konsumenta, wprowadzi także dodatkowe obowiązki względem klientów (np. obowiązek ujawniania charakteru i natury wynagrodzenia). Dodatkowo podmiot oferujący ubezpieczeniowy produkt inwestycyjny będzie zobowiązany do poinformowania konsumenta o ryzyku związanym z przyjęciem proponowanych strategii inwestycyjnych.