Większy optymizm w polskim biznesie

biznes kobieta manager firma

Pozytywnym perspektywom w globalnym biznesie towarzyszą wreszcie realne wyniki, wynika z najnowszego wydania Indeksu Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego Regus, które opiera się na opiniach ponad 17 000 firm z całego świata, w tym z Polski. Poczucie bezpieczeństwa inwestycyjnego wzrosło od 2010 roku, o czym świadczą już nie tylko oczekiwania przedsiębiorców, ale dane mówiące o wzroście przychodów i zysków. Wyjątkowy optymizm widać wśród polskich przedsiębiorców. Badania wykazały również, że rosną wydatki w obrębie konkretnych działów, w szczególności koszty związane ze sprzedażą i marketingiem.

W tym roku przewidywany jest wzrost wydatków w obrębie poszczególnych działów, m.in. marketingu, sprzedaży czy nowych produktów, za wyjątkiem tych, w których firmy prowadzą surową politykę kontroli kosztów. 81% firm na świecie oczekuje zamrożenia lub zmniejszenia wydatków związanych z nieruchomościami. Potwierdzają to również inne badania naukowe, które wskazują ogólny trend w kierunku ograniczania kosztów .

Powrót poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego to bardzo dobra wiadomość, podobnie jak fakt, że tak wiele firm ogłasza wzrost przychodów i zysków. Planowane wydatki w obrębie poszczególnych działów wzrosną w 2011 roku, co jest kolejnym potwierdzeniem większego optymizmu w polskim biznesie. Wygląda jednak na to, że firmy inwestują tylko tam, gdzie dostrzec można wyraźne korzyści inwestycyjne, np. w sprzedaż i marketing, natomiast wydatki na nieruchomości będą dalej spadać w 2011 roku. Jest to znacząca zmiana w ciągu ostatnich lat, kiedy połączenie poprawy gospodarczej i wzrostu zatrudnienia spowodowało boom w wydatkach na obiekty komercyjne. Jednak po tym, jak firmy znalazły się w recesji, preferują obecnie rozwiązania minimalizujące ryzyko – komentuje Jarek Pilch z polskiego oddziału firmy Regus.

Indeks poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego Regus

W każdej edycji raportu dotyczącego inwestycji Regus przedstawia zaktualizowany Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego. Indeks ten jest miarą uformowaną na podstawie perspektyw, łączących narastające od początku roku przychody i zyski z poglądami na oczekiwaną poprawę gospodarczą w nadchodzących miesiącach i stara się dostarczyć firmom pojedynczy punkt odniesienia w zakresie kluczowych wartości badania. Średnia testowa została ustalona na poziomie 100 w pierwszej edycji raportu Regus we wrześniu 2009 r.