Województwo śląskie szuka specjalistów

pracownik praca

Z analizy rocznego Raportu Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów 2014 wyłania się obraz woj. śląskiego jako regionu o dość stabilnym przyroście zatrudnienia. Jakich specjalistów poszukują pracodawcy w tej części kraju? Czy struktura ofert pracy odbiega od ogólnopolskiej?

W 2014 roku, jak wynika z danych Pracuj.pl, pracodawcy z województwa śląskiego opublikowali 34 435 ofert pracy, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z rokiem 2013, kiedy to opublikowano 32 486 ofert. Taka liczba ogłoszeń plasuje ten region w czołówce województw, w których poszukiwano specjalistów do pracy; województwo śląskie ze swym 9% udziałem plasuje się na piątej pozycji.

 Jakie branże dominują w ofertach pracy w województwie śląskim?

Ogólnopolskie dane Pracuj.pl wskazują na handel i sprzedaż, jako na branżę, z której pojawia się najwięcej ofert pracy – 22% ogółu wszystkich ofert. Województwo śląskie odzwierciedla te proporcje niemal jeden do jednego, ponieważ liczba ogłoszeń z tej branży stanowi 23% wszystkich ofert kierowanych do mieszkańców województwa śląskiego (7 804 propozycji pracy). Druga z kolei branża okazuje się dość reprezentatywna dla tego konkretnego miejsca Polski i jest nią przemysł ciężki, dając 15% ogółu ogłoszeń (5 282 ofert pracy). Na trzecim miejscu plasuje się bankowość, finanse i ubezpieczenia z 13% udziałem w całości.

Analizując rynek pracy, należy przyjrzeć się nie tylko liczbie ogłoszeń, ale także dynamice ich przyrostu w celu wyselekcjonowania kluczowych dla regionu branż. Wielka trójka dla województwa śląskiego to: przemysł ciężki, w którym odnotowano 10% wzrost ofert pracy w stosunku do 2013, transport i logistyka z 9% wzrostem oraz budownictwo i nieruchomości z 7% wzrostem.

 Województwo śląskie handlem stoi?

Niemal połowa z poszukiwanych w województwie śląskim specjalistów to handlowcy i sprzedawcy (42% wszystkich ogłoszeń). – Liczba ogłoszeń skierowana do tych specjalistów rzeczywiście jest imponująca. W 2014 roku było ich ponad 14 tys., można powiedzieć, że w naszym regionie handel kwitnie. Jest to oczywiście cecha ogólnopolska. Handel najsłabiej reaguje na kryzys i najszybciej z kryzysu się odbija – mówi Mariusz Górniak, Kierownik Regionalnego Biura Sprzedaży w Katowicach Grupy Pracuj. – Wzrost rok do roku pokazuje jednak, że rynek w tym obszarze się stabilizuje (5% wzrostu), natomiast dynamiczniej rośnie zapotrzebowanie na inżynierów, ofert pracy było o 12% więcej niż w zeszłym roku, łącznie ponad 4,5 tys. – dodaje Górniak.

Także eksperci ds. obsługi klienta powinni przychylnie spojrzeć na województwo śląskie, ponieważ na ich usługi zapotrzebowanie wzrosło o 15% rok do roku. Rośnie również popyt na pracowników odpowiedzialnych za logistykę (wzrost o 8%). Także pracownicy produkcji mogą być zadowoleni, ponieważ liczba ofert skierowanych do nich wynosi o 19% więcej niż w 2013 r.

 Kogo rekrutowały kluczowe w województwie śląskim branże?

Jacy specjaliści byli najbardziej poszukiwani w 2014 roku w kluczowych dla województwa śląskiego branżach, czyli w handlu i sprzedaży, przemyśle ciężkim oraz bankowości, finansach i ubezpieczeniach? Analiza zamieszczonych na portalu Pracuj.pl ogłoszeń pokazuje, że dla każdej z branż bardzo ważni są handlowcy i sprzedawcy. To, że w branży handel i sprzedaż stanowią 73% wszystkich poszukiwanych specjalistów jest oczywiste. Ciekawie przedstawia się wynik dla bankowości, finansów i ubezpieczeń. Na drugim miejscu w tej branży (po specjalistach odpowiedzialni za finanse) znajdują się oferty dla handlowców i sprzedawców. Jak widać w finansach, obok wiedzy liczą się więc także umiejętności sprzedażowe. Również w przemyśle ciężkim oferty dla handlowców i sprzedawców to 25% ogłoszeń. Warto nadmienić, że branża ta poszukuje jednak przede wszystkich inżynierów, bo ogłoszenia do nich skierowane mają 41% udział w całości ofert.

 Gdzie w województwie śląskim najłatwiej o pracę?

Co czwarta oferta z województwa śląskiego pochodzi z Katowic. Porównując z zeszłym rokiem liczba ogłoszeń z tego miasta wzrosła  o 9%. Ponad 30% więcej ofert zanotowano w Tychach, Gliwicach i Dąbrowie Górniczej, a ponad 20% więcej w Częstochowie. Jeżeli chodzi o wielkość firm poszukujących pracowników, to wykazują one podobne zapotrzebowanie na nowych pracowników. Co ważne, zapotrzebowanie na specjalistów zwiększyło się w każdym przypadku.