Wyższe świadczenia emerytalne i rentowe oraz zwiększenie ulg na dzieci

Donald Tusk
Donald Tusk

Te zmiany zapowiedział wczoraj w Sejmie Donald Tusk.

Zmniejszenie obciążeń podatkowych dla rodzin to krok w dobrym kierunku. Natomiast podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych powinna być sfinansowana poprzez ograniczenie przywilejów emerytalnych, a nie dalsze zadłużanie się – uważa Konfederacja Lewiatan.
Zwiększenie ulg podatkowych na dzieci uznajemy za uzasadnione ze względów społecznych i ekonomicznych. Dzieci należy traktować jak inwestycję i dlatego trzeba wspierać rodziny, które ponoszą koszty ich wychowania.

Jeżeli jest polityczna wola do zwiększenia waloryzacji rent i emerytur to podwyżka ta powinna być sfinansowana poprzez ograniczenie przywilejów emerytalnych, aby nie zwiększyć już dziś ogromnego deficytu w funduszach emerytalnym i rentowym.

Widzimy sprzeczność między wypowiedzią premiera, który mówi o wykorzystaniu nadwyżki budżetowej w celu zwiększenia waloryzacji, a obecnym deficytem finansów publicznych rzędu 3 proc. PKB. O ile można tolerować deficyt w okresie recesji, to w czasie wzrostu gospodarczego jaki mamy obecnie, finanse publiczne powinny być w pełni zrównoważone. W przeciwnym razie grozi nam stałe narastanie zadłużenia państwa.

Zrównanie warunków wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony jest uzasadnione, pod warunkiem, że okresy wypowiedzenia będą powiązane ze stażem pracy i będą krótsze niż obecnie obowiązujące dla stałych umów. Dopuszczalny, łączny czas trwania umów na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy.

Żałujemy, że w wystąpieniu premiera i ministrów zabrakło zapowiedzi konkretnych działań na rzecz zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki, np. wsparcia inwestowania w badania i rozwój, usprawnienia sądownictwa czy ułatwienia realizacji inwestycji budowalnych.

Konfederacja Lewiatan