​Perspektywa dla dolara amerykańskiego

0

Piątek był dniem członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Janet Yellen, prezes FED o godzinie 16:00 przemawiał w Jackson Hole. Pierwsze słowa brzmiały bardziej jastrzębio, Pani Janet podkreśliła, że coraz więcej czynników przemawia za podwyżkami stóp procentowych. Bynajmniej po jastrzębim tonie dodała, że zacieśnianie polityki monetarnej będzie w dalszym ciągu stopniowe, czyli usłyszeliśmy to co zawsze – wielką niewiadomą.

Niemniej jednak dolara amerykańskiego tego samego dnia uratowały słowa wiceszefa FEDu, Stanleya Fischera, który był o wiele bardziej jastrzębi niż Pani Janet Yellen. Podkreślił bowiem, że dzisiejsza wypowiedź Prezesa FED oznacza, że podwyżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu jest bardzo prawdopodobna.

Po raz kolejny na rynek spływają informacje o możliwej podwyżce stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu, jednak jak to bywa z Rezerwą Federalną, nigdy nic nie wiadomo. Nic dziwnego, że inwestorzy powoli tracą zaufanie do władz monetarnych w Stanach Zjednoczonych, co przedstawia poniższy wykres.

Źródło: WSJ

Rynek na podstawie kontraktów terminowych zaczął wyceniać większe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu, które powinno rosnąć razem z lepszymi danymi makroekonomicznymi z gospodarki amerykańskiej. Na wrześniowym posiedzeniu inwestorzy z 42% prawdopodobieństwem spodziewają się podwyżki kosztu pieniądza.

Źródło: Bloomberg

Spoglądając na tygodniowy wykres dolar indeksu nie powinniśmy oczekiwać szybkiego rozstrzygnięcia sprawy. Od kilka tygodni byki walczą o utrzymanie poziomu wsparcia 93.05-94.00. Na dzień dzisiejszy z powodzeniem, jednak kontynuacja ostatnich wzrostów w okolicę poziomu 100 jest bardzo mało prawdopodobna. Zatem bazowym scenariuszem pozostanie dalsza konsolidacja notowań w okolicy strefy popytu.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych

Czytaj również:  Po decyzji Fed: obawy o globalną gospodarkę mogą osłabiać złotego