Europejski Fundusz Leasingowy pod koniec listopada br. podpisał kolejną umowę kredytową z Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB). Leasingodawca otrzymał najwyższą do tej pory pożyczkę w wysokości 150 mln euro na finansowanie inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Współpraca EFL i CEB trwa już od 2004 roku – w sumie instytucje podpisały siedem umów o łącznej wartości 740 mln euro.
CEB od wielu lat ułatwia dostęp do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tegoroczna umowa pożyczki dla EFL dotyczy realizowanego przez CEB programu „Tworzenie i utrzymanie miejsc pracy w Polsce” („Job Creation and Preservation in Poland”).
– Podpisanie kolejnej umowy potwierdza stabilną pozycję EFL i jest przejawem zaufania oraz reputacji, jaką cieszymy się wśród międzynarodowych instytucji finansowych. EFL jest wiarygodnym i odpowiedzialnym partnerem, który gwarantuje bezpieczeństwo realizowanych transakcji. Mamy nadzieję, że dzięki pozyskanym środkom będziemy mogli jeszcze bardziej wspierać polskich przedsiębiorców i przyczyniać się do rozwoju ich biznesu. Obecne fundusze zostaną wykorzystane na finansowanie inwestycji produkcyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym zakupu pojazdów, maszyn i innych urządzeń – powiedział Radosław Kuczyński, prezes EFL.
Po podpisaniu umowy, gubernator CEB, Rolf Wenzel, powiedział: „Wspieranie MMSP jako sposobu tworzenia miejsc pracy jest priorytetowym obszarem działania CEB na tle uporczywie wysokiego bezrobocia w Europie, szczególnie wśród ludzi młodych. Dzięki tej pożyczce tysiące małych polskich przedsiębiorstw i lokalnych przedsiębiorców, którzy mają niewielki lub żaden dostęp do finansowania, mogą uzyskać fundusze, których potrzebują, aby poszerzyć i stworzyć miejsca pracy. Cieszymy się z dalszego wzmacniania naszej współpracy”.
Współpraca EFL z Międzynarodowymi Instytucjami Finansowymi ma długoletnią tradycję. Początki współpracy sięgają 2001roku, kiedy to EFL zawarł dwie umowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w ramach projektów wspomagających rozwój sektora MŚP. Wkrótce potem, w 2004 roku, podpisana została duża umowa z Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB). Od 2005 roku firma współpracuje również z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EBI). W ramach międzynarodowej współpracy, EFL w ciągu 16 lat pozyskał łącznie ponad 2 mld euro (2122 mln euro). W tym z EBI 1237 mln euro, EBRD 145 mln euro i z CEB 740 mln euro.