2 mln polskich rodzin mieszka na kredyt

0

Liczba czynnych umów kredytowych na kupno mieszkań przekroczyła 2 mln. To rekord, który wywołany został przez zamykanie rządowego programu Mieszkanie dla Młodych.
Z danych na koniec I kw. przygotowanych przez AMRON wynika, że liczba obsługiwanych przez banki umów dotyczących kredytów hipotecznych to 2 014 mln umów. To o 0,98 proc. więcej niż na koniec 2015 r. I jest to nowy rekord.
Ogólna kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych to 374,55 mld zł. Zadłużenie jest także rekordowe. Natomiast średnia wartość udzielonego kredytu w I kw. br. to 208 779 zł.
Rekordowa liczba czynnych umów to efekt kończącego się programu MdM, który jest wygaszany, czyli wiele osób podejmowało decyzje śpiesząc się, aby zdążyć przed wyczerpaniem środków finansowych z rządowego programu. – To powód dla którego ta tendencja wzrostowa liczby umów nie utrzyma się – mówi w rozmowie z MarketNews24 dyr. Jerzy Ptaszyński z AMRON.

Czytaj również:  Do 2020 roku prawie połowa inwestycji samorządowych będzie realizowana we współpracy z prywatnymi firmami. Ich wartość ma wynieść 11,5 mld zł