5 prostych kroków do założenia e-firmy

0

W 2013 roku powstało ponad 300 tysięcy jednoosobowych firm, to prawie o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Lwia cześć z nich właśnie w sektorze e-gospodarki. Niech nie powstrzymuje Cię więc wizja skomplikowanego procesu rejestrowania działalności. Oto 5 prostych kroków do założenia e-firmy:

  1. CEIDG, REGON, NIP, ZUS… czyli rejestracja firmy wcale nie taka straszna

Straszenie urzędem jest dość powszechne, ale nie do końca uprawnione. Proces zakładania firmy można obecnie w dużej mierze przeprowadzić dość szybko i unikając urzędów – drogą internetową.

Chcąc rozpocząć przygodę z własną działalnością najłatwiej wejść na firma.org.pl i wypełnić formularz, służący do wpisania do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Składając ten wniosek, jednocześnie ubiegasz się o wpisanie do krajowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej (w efekcie uzyskasz numer REGON), nadanie numeru NIP przez Urząd Skarbowy, wybierasz formę opodatkowania, oraz zgłaszasz płatnika składek ubezpieczeniowych dla ZUS. W formularzu określasz też rodzaj działalności (zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności). Na etapie rejestracji musisz też zdecydować, czy będziesz płatnikiem VAT.

Oderwania się od komputera – nie później niż 7 dni od zarejestrowania działalności – wymaga dopiero złożenie w ZUS wniosku ZZA (jeśli pracujesz gdzieś na umowę o pracę) lub ZUA (jeśli nie pracujesz w oparciu o taką umowę). Wynika to z faktu, że każdy przedsiębiorca jest przez ZUS rozpatrywany – jednocześnie – jako płatnik składek i jako ubezpieczony, czyli odbiorca świadczeń.

  1. Dotacje i biznesplan

Punkt drugi, choć niekiedy właśnie od niego warto zacząć. Dobrym pomysłem będzie dotarcie do informacji czy, na co i w jakim zakresie można uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności. Warto, bo niektóre programy aktywizacji zawodowej oferują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych bezzwrotnego wsparcia na uruchomienie i prowadzenie własnej firmy. Niekiedy, w ich ramach można też uzyskać dostęp do naprawdę pomocnych i wartościowych szkoleń (w innych okolicznościach – płatnych).

Czytaj również:  IFA 2018: Urządzenie ze sztuczną inteligencją pozwoli porozumieć się z ludźmi na całym świecie. Inteligentny tłumacz zna 74 języki i mieści się w kieszeni

Warto zorientować się w ofercie dotacji jeszcze przed zarejestrowaniem działalności, ponieważ niektóre z nich jasno precyzują, że beneficjent takiego programu musi być zarejestrowanym bezrobotnym, albo ukończyć najpierw serię szkoleń dostępnych wyłącznie dla osób bez pracy.

Bardzo często, w uzyskaniu dotacji pomaga też dobrze skonstruowany biznesplan. Warto więc poświęcić temu zagadnieniu trochę czasu.

  1. Like a boss…

Dane Twojej firmy pojawiły się w KRS, a w skrzynce pocztowej leży zawiadomienie z numerem REGON? Gratulacje! Właśnie zostałeś szefem. Cokolwiek będziesz teraz robić, możesz opatrzyć to etykietą „Like a boss”. Nie czas jednak spoczywać na laurach. Pora zastanowić się nad założeniem firmowego konta. Co prawda, obowiązek ten dotyczy tylko osób, których transakcje przekraczać będą 15 tysięcy euro, posiadanie firmowego konta pozwala jednak uporządkować działalność nawet przy niższych przepływach.

W kolejce czeka też jeszcze decyzja o wyrobieniu firmowej pieczątki. Mimo iż, z prawnego punktu widzenia, nie ma obowiązku jej posiadania – w praktyce – pieczątka przydaje się na wielu etapach prowadzenia działalności. Wiele banków nadal uważa posiadacza takowej za bardziej wiarygodnego.