600 mln zł dla innowatorów z Mazowsza! Dowiedz się jak uzyskać dofinansowanie do swojego projektu

Jarosław Gowin
Jarosław Gowin

Przedsiębiorcy prowadzący projekty badawczo-rozwojowe na terenie Mazowsza mogą uzyskać dofinansowanie w ramach nowego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Ścieżka dla Mazowsza, realizowanego w formule Szybkiej Ścieżki. Budżet konkursu to 600 mln zł, a nabór wniosków trwa od 23 sierpnia. Do końca roku NCBR rozdzieli również 1,63 mld zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na innowacje w całym kraju.

Dodatkowo innowatorzy mogą zdobyć praktyczną wiedzę o tym, jakie projekty mogą liczyć na wsparcie w ramach konkursów Ścieżka dla Mazowsza i Szybka Ścieżka podczas spotkań NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Warsztaty odbędą się 28 i 29 sierpnia w Warszawie. Wezmą w nich udział przedstawiciele firm, start-upów i środowisk naukowych.

Nowy konkurs i kolejne udogodnienia dla wnioskodawców

Ścieżka dla Mazowsza jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, które jako miejsce realizacji projektu badawczo-rozwojowego wskażą ten region. O wsparcie ubiegać się mogą również konsorcja przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw i jednostek naukowych, przy czym liderem projektu może być wyłącznie przedsiębiorstwo, które będzie go prowadzić na terenie województwa mazowieckiego. W swoich głównych założeniach jest to konkurs bardzo zbliżony do Szybkiej Ścieżki, jednak ocenianych jest znacznie mniej kryteriów, co stanowi kolejne udogodnienie dla wnioskodawców. Nabór w konkursie Ścieżka dla Mazowsza trwa od 23 sierpnia do 23 września.

Jarosław Gowin
Jarosław Gowin

Ogłaszane przez NCBR konkursy to nie tylko strumień pieniędzy dla innowatorów, w tym dzięki naszym staraniom także 600 mln zł dla przedsiębiorców z samego Mazowsza. To przede wszystkim szansa na realizację ciekawych i ambitnych projektów, które zmieniają na lepsze nasze otoczenie. Innowacyjność, nawet jeśli wydaje nam się abstrakcyjnym pojęciem, oznacza konkretne zmiany w życiu ludzi w różnych dziedzinach, na przykład w zdrowiu, finansach, transporcie czy prowadzeniu biznesu – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Mazowieckie jest w czołówce Polski pod względem wykorzystania środków, którymi dysponuje NCBR. Tylko w ubiegłym roku realizowano 773 projekty badawczo-rozwojowe na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Zyskują jednostki naukowe i przedsiębiorstwa, które dzięki wsparciu tworzą nowatorskie produkty, rozwiązania i usługi, a co za tym idzie budują swoją przewagę konkurencyjną na dynamicznie zmieniającym się rynku. Są to m.in. inwestycje w specjalistyczny sprzęt badawczy dla instytucji naukowych i szpitali. Wśród beneficjentów jest m.in. firma Triggo. Jej założyciele od podstaw stworzyli polski elektryczny samochód przyszłości. Ma to być pojazd, który zrewolucjonizuje nasze drogi, łącząc najlepsze cechy motocykla i samochodu w jednym. Rozmiarami i lekkością nawiązuje do tego pierwszego, a dzięki wygodnej kabinie zaoferuje komfort zbliżony do tego drugiego. Pojazdu nie będzie trzeba kupować na własność. Każdy będzie za to mógł go wynająć w nowoczesnym modelu car-sharing. Ma być bezpieczny, mały i zwrotny. Twórcy zapowiadają premierę kolejnej serii prototypów jeszcze w 2019 roku. Przyznają, że współpraca z NCBR była kluczowa dla rozwoju ich projektu. Podczas warszawskich warsztatów przedstawiciel firmy opowie o swoich doświadczeniach przy aplikowaniu i realizacji projektu.

Duży wybór konkursów w formule Szybkiej Ścieżki

W trakcie spotkania NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR uczestnicy będą mogli również zapoznać się z zasadami popularnego już konkursu Szybka Ścieżka, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. O dofinansowanie mogą ubiegać się duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Aplikujący do Szybkiej Ścieżki przedsiębiorcy mogą otrzymać od kilkuset tysięcy do 200 mln zł dofinansowania na działalność rozwojową i tworzenie innowacyjnych projektów biznesowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 procent wartości ich projektu. Pozostałe 20 procent musi pochodzić ze środków własnych. Nabór do konkursu rozpocznie się 16 września. Nowością w tym roku są również dwa konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłaszania upływa 29 listopada). Łączny budżet konkursów dla przedsiębiorców w drugiej połowie 2019 roku to 1,63 mld zł.

Staramy się nie tylko zapewniać finansowanie nowatorskim projektom, ale zachęcać przedsiębiorców i naukowców do aktywności wszędzie tam, gdzie znajduje się potencjał. Tegoroczne, nowe konkursy NCBR są tego najlepszym przykładem. Będziemy sukcesywnie zwiększać nasze zaangażowanie w tworzenie atrakcyjnych warunków do tworzenia innowacji w obiecujących dziedzinach i branżach – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Praktyczna wiedza o konkursach podczas warsztatów

O zasadach aplikowania do konkursów eksperci NCBR opowiadają w trakcie spotkań NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR, które składają się z dwóch części: informacyjnej i warsztatowej. Pracownicy i eksperci NCBR prezentują możliwości uzyskania dofinansowania na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań lub udoskonalenie już istniejących technologii, produktów lub usług. Przedstawiane są zasady udziału i kryteria oceny w konkursach NCBR finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Spotkania dla przedsiębiorców oraz jednostek naukowych realizowane są w całej Polsce od 2018 roku. Do tej pory odbyło się ich blisko 70. Przed nami kolejne spotkania, których harmonogram dostępny jest na stronie www.NCBRdlaFirm.pl.

 

Zachęcamy do obejrzenia transmisji online ze spotkania w Warszawie 29 sierpnia, która będzie dostępna od 10:00 na profilu NCBR na portalu Facebook.

Zapraszamy przedsiębiorców i naukowców z regionu, którzy planują realizację prac badawczo-rozwojowych do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz bezpośrednich rozmów z ekspertami,
w trakcie których dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

  • Więcej informacji o konkursach Szybka Ścieżka oraz Ścieżka dla Mazowsza dostępnych jest na stronie gov.pl/szybkasciezka.
  • Szczegółowy program spotkań NCBR dla Firm – Wsparcie przedsiębiorców z POIR jest dostępny na stronie NCBRdlaFirm.pl.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się czy ma szanse na dofinansowanie skorzystaj z Asystenta Innowacji.

O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres [email protected]