Aktualna analiza techniczna rynków finansowych 14.06.2017

0

Spółka zagraniczna – Apple Inc.

Apple Inc., każdy z nas zna logo tej firmy, natomiast inwestorzy na pewno kojarzą ticker. W ostatnim czasie wzbudza bardzo dużo emocji, akcje firmy rosną jak na drożdżach. Gigant z Cupertino uważany jest za jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, a ich akcje zaliczane są do grupy FANG (Facebook, Apple, Netflix oraz Google), czyli najbardziej zyskujących na wartości spółek technologicznych.

Inwestorzy oraz konsumenci czekają z niecierpliwieniem na odsłonę kolejnego modelu telefonu iPhone. Najnowszy model ma ukazać się we wrześniu, otrzyma numer 8, a razem z nim prawdopodobnie ukażą się dwa inne modele – iPhone 7S oraz iPhone 7S Plus. Czy wszystko pójdzie z planem? To się dopiero okaże, ale spoglądając na poprzednie premiery, obecna powinna odbyć się właśnie we wrześniu. Sytuacja finansowa ma się dobrze, spółka utrzymuje bardzo dużą płynność, zapasy Appla rozchodzą się w bardzo szybkim tempie. Zaskakuje również marża netto, która jest utrzymana na poziomie 20 procent, inne przedsiębiorstwa z tego segmentu utrzymują marże na poziomi 3 procent. Zwrot z kapitału własnego jest na poziomie 35 procent, co daje wynik o 5 razy wyższy od branży. Reasumując, sytuacja finansowa należy do jednych z lepszych, perspektywa wzrostu jest obiecująca. Jedynym minus może okazać się cena akcji do przychodów przedsiębiorstwa. Wskaźnik P/E znajduje się na poziomie 17, co wskazuje na bardzo drogie akcje.

Od początku roku spółka dała zarobić inwestorom ponad 20 procent, jest to bardzo dobry wynik. Z kolei w poprzednim tygodniu notowania akcji spadły z 155 USD za jedną akcję do 140 USD. Kurs akcji zatrzymał się na tygodniowym wsparciu 140-143 USD. Na chwile obecną nie ma obaw o dalszą wyprzedaż, a dobra sytuacja spółka powinna sprzyjać dalszym wzrostom i powrotu w okolicę 155 USD.

Czytaj również:  Czy Draghi odwróci uwagę od marszu dolara?

Notowania Apple, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

 

Spółka zagraniczna – JP Morgan & Chase

Po światowym kryzysie finansowym, banki wróciły z zaświatów i wiele z nich wydaje się mocniejszych niż przed 2008 rokiem. Stawce przewodzi JP Morgan, który co kwartał dostarcza solidne wyniki. W głównej mierze to zasługa wyższych przychodów z bankowości inwestycyjnej. Pierwszy kwartał tego roku okazał się bardzo udany, gdyż przychody, zyski i zysk na akcję okazały się wyższe od oczekiwań analityków. Spółka może się pochwalić solidnymi wskaźnikami marży netto (26.43 proc.) oraz zwrotu na kapitale własnym (9.5 proc.). Poprawiające się wyniki JP Morgan mają odzwierciedlenie w kursie akcji – ich cena wzrosła o prawie 60 proc. od początku 2016 roku (a prawie 500 proc. od dołków z czasów kryzysu). Mimo wzrostu kursu, spółka jest ciągle wyceniana niżej niż większość konkurencyjnych banków – wskaźnik ceny do zysku wynosi 13.21 wobec średniej branży na poziomie 14.59.

Notowania JPM, interwał dzienny

Notowania JPM, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Notowania banku zdołały się wyrwać z kanału konsolidacji i wybiły się górą. Tym samym linia trendu, która została na kilka dni przerwana została utrzymana, wzrosty powinno być kontynuowane. Pierwszym celem kupujących może być poprzedni szczyt w okolicy 93 USD za jedną akcję. Po jego przebiciu powinniśmy zobaczyć kontynuację impulsu wzrostowego.

Dział Analiz Admiral Markets