Analiza pozycji dużych graczy 31.07.2017

21-7.jpg

Analiza pozycji dużych graczy 31.07.2017 1

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Analiza pozycji dużych graczy 31.07.2017 2

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Analiza pozycji dużych graczy 31.07.2017 3

Źródło: Opracowanie własne

Analiza pozycji dużych graczy 31.07.2017 4– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

Analiza pozycji dużych graczy 31.07.2017 5-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Gold

Po raz kolejny duzi gracze zainwestowali w złoto. W poprzednim tygodniu zanotowano wzrost długich pozycji na kontraktach terminowych o 9 331. Z kolei pozycje krótką zredukowano o 36 procent, czyli o 35 380 kontraktów! Ponadto pozycje netto znalazły się na poziomie 73 tysięcy kontraktów, zatem na rynku jest sporo miejsca do dalszego zwiększania ekspozycji po długiej stronie rynku.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cme Group

Rynek złota jest podatny na sezonowość, zagregowane dane o 1975 roku wskazują, że w kolejnych trzech miesiącach stopa zwrotu na złocie powinna być dodatnia.

Z jednej strony mamy zwiększenie ekspozycji netto po długiej stronie rynku zarządzających na kontraktach terminowych, ale z drugiej analizę techniczną, która ogranicza potencjalną stopę zwrotu. Kto będzie miał rację?

Notowania złota, interwał tygodniowy

Notowania złota, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie tygodniowym kurs zbliżył się do strefy oporu 1277-1295 USD. Pokonanie danej strefy będzie sygnałem do kontynuacji wzrostów w okolicę 1335 USD za uncję. Czy tak się stanie? Wszystko wskazuje, że tak. Niemniej jednak nieudany atak na opór mógłby skutkować powrotem oraz ponownym testem poziomu wsparcia 1200 USD.

Dolar Australijski

Po tak mocnym rajdzie na północ należy oczekiwać korekty. Pod taki scenariusz pozycjonują się fundusze lewarowane. W poprzednim tygodniu nastąpił wzrost pozycji długich o 11 964 jak i krótkich o 10 302 kontraktów. Pozycje netto po raz kolejny znalazły się w miejscu, w którym dochodziło do redukcji pozycji długich na rzecz krótkich. Powstaje również pytanie, kto zdoła wypchnąć dolara australijskiego na nowe szczyty? Pomimo tego, że trend w długim terminie powinien być kontynuowany, to w krótkim należ spodziewać się wyprzedaży AUD na rzecz USD.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cme Group

Na wykresie tygodniowym doszło do mocnego wybicie ponad strefę oporu 0.771-0.783, która stała się teraz wsparciem. Bazowym scenariuszem pozostanie korekta w okolicę wspomnianej strefy popytu, a następnie kontynuacja wzrostów w okolicę poziomu 0.815.

Notowania AUD/USD, interwał tygodniowy

Notowania AUD/USD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych