Aplikacja mObywatel – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Aplikacja mObywatel – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Aplikacja mObywatel – czym jest i dlaczego warto ją mieć?Jednym z przydatnych rozwiązań jest rządowa aplikacja mObywatel umożliwiająca łatwe i szybkie potwierdzenie swojej tożsamości. Dowiedz się więcej o aplikacji i sprawdź, dlaczego warto zainstalować ją w telefonie!

mObywatel – wirtualny portfel

mObywatel to aplikacja dająca szybki dostęp do elektronicznych dokumentów. Jest to krok, który wraz z rozwojem płatności mobilnych pozwala niemal na dobre pozbyć się tradycyjnego portfela. Dziś wszystko, co najważniejsze możesz mieć przy sobie zawsze wtedy, gdy masz telefon. mObywatel umożliwia korzystanie z wirtualnego odzwierciedlenia danych z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego pojazdu czy legitymacji szkolnej (a wkrótce także studenckiej). To wszystko w jednej aplikacji.

Aplikacja nie zastępuje dowodu osobistego. Jako obywatele mamy obowiązek mieć ważny dowód osobisty, jednak nie mamy obowiązku zawsze nosić go przy sobie. Wtedy może przydać się mObywatel.

mTożsamość – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego

Dowód osobisty często się przydaje. Przy załatwianiu spraw urzędowych nadal potrzebny jest fizyczny dokument, jednak w wielu sytuacjach wystarczy wylegitymować się za pomocą aplikacji mObywatel, a konkretnie funkcji nazwanej mTożsamość. Wystarczy ona do potwierdzenia swojej tożsamości w hotelu czy sklepie. Upoważni też do odebrania listu poleconego na poczcie, a także podczas kontroli biletów w pociągu. To niesamowita wygoda – teraz załatwisz wiele spraw, nawet gdy nie masz przy sobie portfela.

mPojazd – dokumenty samochodu, motocykla, skutera

Również dokumentów pojazdu nie musisz już ze sobą wozić. Nowe przepisy zniosły konieczność posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, jednak dane w nim zawarte niekiedy okazują się przydatne. Co wtedy? Z aplikacją mObywatel, w której jest moduł mPojazd, w telefonie możesz przechowywać, takie dane jak: data rejestracji, numer VIN czy rok produkcji pojazdu. Co więcej, jest ona przystosowana również do przechowywania informacji o ubezpieczeniu OC, a 30 dni przed jego wygaśnięciem przyśle Ci stosowne przypomnienie. Dzięki temu już nigdy więcej nie zapomnisz o przedłużeniu polisy!

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż).

mLegitymacja – coś dla uczniów

Również osoby niepełnoletnie mogą skorzystać z funkcjonalności aplikacji mObywatel, jaką jest mLegitymacja.  Uczniowie mogą przechowywać w niej dane swojej legitymacji szkolnej. mLegitymacja daje prawo do otrzymania zniżek przysługujących uczniom, nie tylko w środkach transportu zbiorowego (w tym w pociągach), ale także np. przy zakupie biletów do kina czy punktach rozrywki.

Wszędzie tam wirtualna legitymacja zastąpi tę fizyczną. Będzie ją znacznie trudniej zgubić czy zniszczyć – to doskonała informacja zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić, uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.logotypy_z_nask