REKLAMA
PRACA I KARIERA Badanie: pracujący w Polsce cudzoziemcy rzadziej patrzą w kierunku Niemiec

Badanie: pracujący w Polsce cudzoziemcy rzadziej patrzą w kierunku Niemiec

Choć wielu zatrudnionych w Polsce obcokrajowców wciąż wyraża chęć pracy w Niemczech, zainteresowanie migracją zarobkową do innych krajów niż Polska w trakcie pandemii zmalało. Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”, przeprowadzonego przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponad 79% zatrudnionych w naszym kraju cudzoziemców poleci pracę w Polsce swoim znajomym i bliskim. Nie poleci jej jedynie 2,5% badanych. Badanie także pokazało, że dziewięciu z dziesięciu zatrudnionych w Polsce obcokrajowców jest zadowolonych ze swojej decyzji o pozostaniu bądź przybyciu do Polski.

Ponadto, pandemia koronawirusa sprawiła, że zainteresowanie wśród migrantów zatrudnieniem w innych niż Polska państwach zagranicznych zmalało. Jeżeli za ofertami pracy w innych niż Polska państwach rozglądało się przed pandemią ponad 31% respondentów, to po jej wybuchu skala ta zmniejszyła się do prawie 19%.

Wśród krajów, w których chcieliby pracować zatrudnieni obecnie w Polsce migranci zarobkowi, przodują Niemcy (58,5%), Polska zaś uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 57%. Ponad dwukrotnie mniej chciałoby pracować w Czechach (28%). Do czołowej piątki wymarzonych kierunków migracji zarobkowej weszły także Norwegia oraz USA. Dla porównania, w Rosji obecnie chce pracować jedynie 2% migrantów zarobkowych zatrudnionych w naszym kraju.

„Skuteczność działań podnoszących atrakcyjność Polski dla migrantów zarobkowych staje się bowiem tym wyższa, im bardziej konsekwentnie się do tych działań wspólnie odnosimy. Poczynając od procesów legislacyjnych i dalszej liberalizacji procedur dla migrantów krótko- i długookresowych, poprzez rolę agencji pośrednictwa pracy w budowaniu transparentnych procesów rekrutacyjnych, na pracodawcach kończąc. Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za polski rynek pracy i jego konkurencyjność na arenie międzynarodowej” – komentuje wyniki badania Andrzej Korkus, prezes EWL. S.A.EWL Pracownicy zagranicznie w dobie pandemii 2

Druga edycja badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” została przeprowadzona w sierpniu i wrześniu 2020 roku przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przebadanych zostało 610 pracujących w Polsce cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.

Exit mobile version