Będą nowe spory o wynagrodzenia

0

Wzrosną czy zmaleją wynagrodzenia w firmach państwowych? Od września zacznie się spór o wynagrodzenia.

Przedstawiciele Skarbu Państwa teoretycznie będą mieli wpływ na wysokość wynagrodzeń menedżerów w znacznie większej ilości firm niż dotychczas, po zmianie tzw. ustawy kominowej.

Liczba takich firm zwiększa się do prawie 3 900. Jak jednak zareagują na to większościowi udziałowcy, w tych firmach, gdzie państwo nie jest dominującym właścicielem.

Sytuacja wydaje się oczywista w takich firmach, jak PGE (tam Skarb Państwa ma 57,39 proc. akcji), Lotos (53,19 proc.) czy Orlen (27,52 proc.), tam państwo jest największym udziałowcem.
Jednak teraz ustawa kominowa obejmuje także te firmy, gdzie udział państwa jest symboliczny, kilkuprocentowy. Ustawa w nowej wersji dotyczy więc o prawie 3 tys. firm więcej niż jej poprzednia wersja.
-Nie wiadomo jeszcze jaki będzie realny wpływ ustawy tam, gdzie Skarb Państwa ma mniejszościowe udziały na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Karol Raźniewski, ekspert EY.
Nie wiadomo czy pozostali akcjonariusze będą się decydowali na głosowanie przeciw Skarbowi Państwa, na przykład ze względu na kontrakty z sektorem publicznym.

Czytaj również:  Skromne płace i wysokie wymagania zniechęcają do pracy w administracji publicznej