Billon na prestiżowej liście 50 najlepszych fintechów w Europie

Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes firmy Billon spółka z o.o.
Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes firmy Billon spółka z o.o.

Firma technologiczna Billon została uwzględniona na liście „FinTech50”, zestawieniu 50 najbardziej innowacyjnych europejskich firm ze świata finansów i technologii, tworzonym od 2012 roku przez prestiżowy brytyjski magazyn “Fintech Finance”. Lista obejmuje 50 najbardziej obiecujących przedsiębiorstw, które postawiły na model biznesowy oparty na nowych technologiach. Ponad połowa z nich to fintechy wywodzące się z londyńskiego City.

O miejsce w zestawieniu rywalizowało ponad 1 800 firm technologicznych z całej Europy. Jest to jak do tej pory największa liczba fintechów branych pod uwagę w wyborze do zestawienia “FinTech50”. O obecności na liście zdecydował panel ekspercki, złożony ze specjalistów ds. innowacji i inwestycji reprezentujących banki i ubezpieczycieli takich, jak HSBC, Deutsche Bank, Barclays, Axa, czy Aviva, a także inwestorów i uznane fintechy, jak Stripe. Oprócz Billona listę tworzą tak uznane marki, jak Monzo Bank, Revolut, Azimo, Ethereum, czy Onfido.

Eksperci wybrali Billona dzięki opracowanej przez Polaków technologii blockchain następnej generacji, rozwiązującej problemy operacyjne wynikające z używania przestarzałych, scentralizowanych systemów IT. Lekka i rozproszona architektura pozwala na zapisywanie pieniędzy, dokumentów i tożsamości bezpośrednio w strukturze blockchain, umożliwiając pełną kontrolę dostępu innym podmiotom czy użytkownikom. Opracowana przez polskich inżynierów technologia zachowuje wszystkie zalety blockchaina – bezpieczeństwo transakcji przy eliminacji pośredników i wysokich kosztów ich obsługi – wzbogacając je o wydajność i zgodność z regulacjami sektorowymi.

Cieszymy się, że zostaliśmy wyróżnieni w tegorocznej edycji FinTech50  – mówi Andrzej Horoszczak, prezes i założyciel Billon. Ta nagroda jest potwierdzeniem wieloletniej pracy naszego zespołu nad stworzeniem blockchaina, z którego łatwo mogą korzystać zwykli ludzie. Teraz, dzięki zawiązanemu w tym kwartale partnerstwu z Biurem Informacji Kredytowej, udostępniamy tę technologię milionom osób i firm w Polsce.

Blockchain Billon jako jedyny na świecie umożliwia transakcje finansowe walutami narodowymi w oparciu o unijne regulacje pieniądza elektronicznego. Do przechowywania środków nie jest potrzebne konto bankowe – wystarczy je zapisać na komputerze, czy smartfonie. Dzięki minimalnym kosztom wejścia i obsługi infrastruktury blockchain może z niej korzystać dowolna firma prowadząca działalność online, niezależnie od jej rozmiarów, czy obrotu. E-pieniądza w wersji Billon używają już przedsiębiorstwa w Polsce i Wielkiej Brytanii do codziennego rozliczania należności, czy wypłaty nagród motywacyjnych.

Technologia opracowana przez inżynierów Billon to także unikalne na skalę światową blockchainowe rozwiązanie budujące zaufanie między klientami a instytucjami w zakresie bezpiecznego i przejrzystego obrotu danymi. W kwietniu spółka nawiązała współpracę z Biurem Informacji Kredytowej, mającą na celu wprowadzenie – nie tylko w instytucjach finansowych – technologii blockchain do komunikacji dokumentów. W ramach współpracy BIK udostępnia użytkownikom portal do rozproszonej sieci blockchain, przez który instytucje publikują dokumenty, a klienci mają do nich zapewniony dostęp przez narodowe lub bankowe dane identyfikacyjne nawet po ustaniu relacji z instytucją. BIK i Billon wykorzystają też tę technologię do realizacji usług elektronicznego potwierdzenia doręczenia oraz zawierania umów online.

Założony w 2012 r. startup zatrudnia obecnie w swoich biurach w Wielkiej Brytanii i Polsce około 100 osób. Do założycieli lub udziałowców Billon należą najbardziej znane i doświadczone osoby w branży finansowej w Polsce, takie jak Andrzej Horoszczak (założyciel, ekspert blockchain z 10-letnim doświadczeniem pracy na Wall Street), Andrzej Klesyk (były prezes PZU), David Putts (m.in. założyciel Inteligo) czy Wojciech Kostrzewa (były prezes i dyrektor generalny w Polskim Banku Rozwoju, BRE Banku i Commerzbanku). Rozwój unikalnego protokołu blockchain Billona został wsparty m.in. 2 milionami euro z prestiżowego programu Komisji Europejskiej Horizon 2020 za rewolucyjny potencjał wykorzystania technologii dla bezpośrednich płatności.