Casus Finanse: Rynek przeterminowanych wierzytelności rośnie wraz z rozwijającą się gospodarką. W 2015 roku na sprzedaż trafią długi warte ponad 15 mld zł

Casus Finanse

CEO Magazyn Polska

Zeszły rok był rekordowy na rynku wierzytelności, ale w obecnym paść powinien kolejny rekord. W ocenie zarządzającej wierzytelnościami firmy Casus Finanse, zajmującej się portfelami zarówno z obszaru B2B, jak i B2C, w tym roku na sprzedaż mogą trafić niespłacone należności, których wartość przekroczy 15 mld zł. To uboczny efekt coraz szybszego rozwoju polskiej gospodarki i rosnącej akcji kredytowej.

– Jak podaje raport Deloitte, w najbliższych czterech latach wzrost akcji sprzedażowej w obszarze leasingu powinien osiągnąć poziom 9 proc., co również przełoży się na wzrost outsourcingu procesów w branży zarządzania wierzytelnościami mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Sławomir Szarek, prezes zarządu Casus Finanse.

Casus Finanse oczekuje, że wzrost sprzedaży usług leasingowych wpłynie na podaż tych wierzytelności na rynku windykacyjnym. Inne obszary, jak rosnąca akcja kredytowa w obszarze MŚP czy wzrost liczby wierzytelności hipotecznych, także przełożą się na rozwój branży zarządzania wierzytelnościami.

Analizujemy sytuację rynkową i wzrost akcji kredytowej. W obszarze MŚP, detalu i hipotek zauważalny jest wzrost sprzedaży, a to oczywiście przekłada się na liczbę wierzytelności, które są wystawiane do outsourcingu oraz oferowane przez naszych klientów do zakupu – zwraca uwagę Sławomir Szarek. –Ta sytuacja zdecydowanie pokazuje, że rynek rośnie, dynamika na ten rok powinna osiągnąć poziom dwucyfrowy. Trudno będzie uzyskać taką dynamikę jak w roku poprzednim, kiedy było to ponad 40 proc. Ale szacujemy, że podaż wierzytelności w tym roku powinna przekroczyć 15 mld zł.

Z raportu Deloitte wynika, że w Polsce udaje się odzyskać ok. 55 proc. windykowanych wierzytelności. Casus Finanse precyzuje, że wszystko zależy od portfela. Każdy powinien być analizowany indywidualnie. 

– Wszystko zależy od tego, które wierzytelności banki chcą przekazać firmom windykacyjnym podkreśla prezes Sławomir Szarek z Casus Finanse. – Jeżeli chodzi o podaż wierzytelności, oczywiście głównie banki decydują o tym, jakie portfele wierzytelności chcą oferować do sprzedaży. My uwzględniamy to w wycenie, a nasze analizy dokładnie weryfikują, jak dane statystyczne wpływają na potencjał odzyskiwalności tych wierzytelności.