REKLAMA
TECHNOLOGIA Chmura obliczeniowa – czym jest?

Chmura obliczeniowa – czym jest?

Warto zacząć od tego, że obliczeniowa chmura dla firm polega na dostarczaniu usług obliczeniowych takich jak serwery, magazyny, bazy danych, sieci, oprogramowania, analizy i inteligencji za pomocą Internetu po to, by zaproponować lepsze innowacje, elastyczne zasoby i ekonomię skali. Koszty ponosi się tylko za używane usługi w chmurze, co wpływa pozytywnie na zmniejszenie kosztów operacyjnych, wydajniejsze korzystanie z infrastruktury i dokonywanie skalowania zgodnie ze zmianami występującymi w firmie.

Chmura dla firm i jej zalety

Współcześnie chmura dla firm jest zupełnie inaczej postrzegana niż miało to miejsce jeszcze do niedawana. Warto poznać jakie korzyści wynikają z korzystania z jej usług. Po pierwsze, chmura obliczeniowa obniża koszty inwestycyjne powiązane z kupnem sprzętu i oprogramowania, a także konfigurowaniem i działaniem lokalnych centrów danych. Mowa tutaj o stojakach pełnych serwerów, prądzie koniecznym do zasilania i chłodzenia oraz odpowiednich ekspertach, którzy tym zarządzają. Jej ogromną korzyścią jest to, że w kilka minut można zapewnić sobie dużą ilość zasobów. Pozwala to przedsiębiorstwom na elastyczność, dzięki czemu nie muszą na przód planować potrzebnej pojemności. Elastyczność występuje także w skalowaniu, można zapewnić sobie więcej bądź mniej mocy obliczeniowej w zależności od aktualnych potrzeb. Jest to możliwe praktycznie z każdego miejsca na Ziemi z dostępem do sieci. Chmura obliczeniowa zwalnia z wykonywania wielu czynności, dzięki czemu specjaliści od IT mogą skupić się na ważniejszych celach biznesowych. Chmury te są niezwykle wydajne, co skutkuje mniejszymi opóźnieniami sieciowymi i większą ekonomią skali. Jest to możliwe poprzez działanie chmur w światowej sieci bezpiecznych centrów danych, w których na bieżąco udoskonalany jest sprzęt. Ponadto chmura obliczeniowa usprawnia tworzenie kopii zapasowych, odzyskiwanie po awarii, tworząc ciągłość działania oraz zmniejsza ich koszt, gdyż są dublowane w wielu nadmiarowych lokacjach w sieci dostawcy chmury. Są one wyposażone są w ogromny zestaw zasad, technologii i środków, które zwiększają bezpieczeństwo, chroniąc dane, aplikacje oraz infrastrukturę przed możliwymi zagrożeniami.

Chmura dla firm

Rodzaje chmur obliczeniowych

Firmy mają do wykorzystania różne rodzaje chmur obliczeniowych. Trzeba dokładnie przeanalizować ten wybór, ponieważ nie każda jest zawsze odpowiednia do każdego. Jedną z nich jest chmura publiczna, która należy do zewnętrznych dostawców usług w chmurze, którzy nimi zarządzają i dostarczają zasoby obliczeniowe, czyli serwery i magazyn. Przykładem takiej chmury może być Microsoft Azure lub Amazon Web Services. Kolejny rodzaj to chmura prywatna. Taka chmura jest wykorzystywana tylko przez jedną firmę czy organizację. Ostatni typ tworzy chmura hybrydowa. To kompilacja chmur prywatnych i publicznych przy wykorzystaniu technologii, która pozwala na udostępnianie danych i aplikacji między sobą. Takie przechodzenie wpływa korzystnie dla firmy, gdyż ma większą elastyczność i więcej opcji wdrażania.

Exit mobile version