Coraz lepszy biznes: 7 klubów ekstraklasy ma zyski

0

Kluby piłkarskiej ekstraklasy mają niecałe 27 mln zł straty, ale w przypadku 7 klubów jest to już rentowny biznes. Największą rentowność netto ma Jagiellonia Białystok.
Liczba rentownych klubów wzrasta z roku na rok. W 2013 r. rentowną spółką piłkarską była tylko Legia Warszawa i Lech Poznań. Rok później były to już 4 kluby (Jagiellonia, Legia, Śląsk i Piast). W 2015 r. ich liczba wzrosła do siedmiu.
Najbardziej dochodowym klubem jest Jagiellonia, wyprzedzając Śląsk i Piast. Rentowna jest też Pogoń, Lech, Legia i Cracovia. Rentowność tych dwóch ostatnich klubów jest symboliczna, wynosi 1 proc., gdy w Jagiellonii to 27 proc.
Najbardziej nierentownym klubem w 2015 r., jak wynika z najnowszego rankingu przygotowanego przez EY i Ekstraklasę SA, była Korona Kielce (-68 proc.). Nie wiadomo jednak, jak wyglądają finanse Termalica Bruk-Bet Nieciecza, bo klub ten nie przekazał danych do rankingu.
– Dla finansów klubów ważne jest, że utrzymały na niezmienionym poziomie koszty wynagradzania piłkarzy -mówi w rozmowie z MarketNews24 Marcin Opiłowski, ekspert międzynarodowej firmy doradczej EY. -Dla klubów ekstraklasy te koszty to średnio 12 mln zł rocznie.

Czytaj również:  Ataki terrorystyczne poważnym problemem dla turystyki. Branża potrzebuje średnio ponad roku na odrobienie strat