Czy inwestorzy będą kupować USD pod kątem słabej korekty amerykańskiego PKB w I kwartale?

0

USD nieco się skonsolidował przed przewidywaną znaczną korektą w dół amerykańskiego PKB w I kwartale, który w ujęciu zanualizowanym może przyjąć wartości zdecydowanie ujemne. Pytanie brzmi jednak, czy inwestorzy będą woleli skupić się na kilku odczytach, które ostatnio zaskakiwały nas pozytywnie i na nadziei, że najważniejsze dane za maj opublikowane w przyszłym tygodniu przeważą nad obawami związanymi z I kwartałem, które wydają się słabnąć (ostatecznie od III kwartału dzieli nas zaledwie kilka tygodni!).

Christine Lagarde z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oświadczyła, że Grecja może opuścić strefę euro, co jednak nie oznacza końca wspólnej waluty. MFW zaproponował również Grecji przedłużenie terminu płatności o kolejne trzy tygodnie, aby umożliwić jej uregulowanie kwoty 1,6 mld EUR należnej w przyszłym miesiącu. Czy istnieje ryzyko, że okres niepewności w związku z sytuacją w Grecji zostanie przedłużony? To bardzo prawdopodobne…

Ujemny PKB Szwajcarii w I kwartale w ujęciu kwartał do kwartału nie był zaskoczeniem, ponieważ CHF narażony był na znaczny wstrząs rewaluacyjny 15 stycznia. SBN zachowuje względne milczenie, liżąc rany po problemach z pułapem kursu CHF, nie należy jednak sądzić, że szwajcarski bank centralny całkowicie wypadł z globalnej gry o dewaluację.

EUR/NOK

Para EUR/NOK dziś rano znajdowała się na interesującym poziomie oporu przed dzisiejszą publikacją istotnych danych – czy nadal będzie powracać w granice przedziału, czy też wybije się z powrotem do wyższego przedziału w przypadku kapitulacji.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: fakt, iż dzisiejsza korekta danych z I kwartał będzie brutalna, nie jest żadną tajemnicą, możemy zatem przetrwać ten raport z mocnym USD – lub w okolicach publikacji mogą wystąpić wahania, by i tak zamknąć sesję mocnym akcentem. W tym tygodniu dolar zdołał nas przekonać, że zmierza do ponownej aprecjacji i odnotował maksima cyklu względem JPY i NZD; w nadchodzących tygodniach do tego trendu dołączą pozostałe pary z USD, jeżeli dane ze Stanów Zjednoczonych w przyszłym tygodniu okażą się korzystne.

EUR: w parach walutowych EUR wydaje się odporne, jednak rajd względem USD stanowił łagodną konsolidację i czekam na kontynuację wyprzedaży w parze EUR/USD, jeżeli rynek nie zareaguje zbyt gwałtownie na dzisiejszą korektę w dół PKB. 1,1000 to ostateczna granica na zamknięciu w tej parze. Najbliższym kluczowym zdarzeniem związanym z ryzykiem dla euro będzie posiedzenie EBC w następną środę.

JPY: przedstawiciele dokonują werbalnych interwencji: minister finansów Taro Aso stwierdził, że deprecjacja JPY była „trudna” i że zamierza uważnie śledzić sytuację na rynku. Czy ostateczną granicą będzie poziom 125,00? W pozostałych parach JPY nieco zyskuje na wartości, w szczególności względem walut surowcowych.

GBP: walucie udało się wczoraj niewielkie odbicie, nie widzę jednak przeszkód, by para GBP/USD nie powróciła z poziomów ostatniego osłabienia w kierunku obszaru 1,5100/1,5000, który obecnie może stanowić dno przedziału. W parze EUR/GBP nastąpiła konsolidacja i kolejny sygnał nadający jej kierunek możemy otrzymać dopiero po posiedzeniu EBC w przyszłą środę.

Czytaj również:  Krajowe firmy farmaceutyczne mogą być silnym graczem w Europie. Potrzebny im jednak specjalny program rozwoju i stabilne prawo

CHF: dzisiejszy negatywny odczyt PKB i brak postępów w sprawie Grecji – podejrzewam, że SBN odpoczywa, biorąc pod uwagę, że ważony kurs CHF na zamknięciu był blisko najwyższego miesięcznego poziomu od stycznia. Ryzyko dla CHF jest spadkowe, jednak istnieje również dwukierunkowe ryzyko związane z nieoczekiwanymi doniesieniami w sprawie Grecji.

AUD: waluta znajduje się obecnie blisko minimów cyklu poniżej poziomu 0,7550; w przyszłym tygodniu może sięgnąć tych minimów w przypadku umiarkowanego komunikatu RBA we wtorek i w przypadku, gdyby dane ze Stanów Zjednoczonych zapewniły wsparcie USD.

CAD: walucie udało się niewielkie odbicie po tym, jak para USD/CAD wczoraj wybiła się powyżej poziomu 1,2500. Przewiduję wzrost w tej parze, mimo iż CAD to interesująca długa pozycja. Uwaga na dzisiejszy odczyt PKB w Kanadzie.

NZD: para NZD/USD sięgnęła nowego minimum – jeżeli ta sytuacja się utrzyma przy równoczesnym umocnieniu USD, dotrzemy do poziomu 0,7000, a następnie do poziomu 0,6850. Para AUD/NZD powróciła na ścieżkę rajdu – zobaczymy, czy ten kierunek się utrzyma po wtorkowym posiedzeniu RBA.

SEK: dziś poznamy odczyt PKB, a para EUR/SEK znajduje się niemal w połowie przedziału – co robić, gdy nie podoba mi się ani EUR, ani SEK? Para ta najprawdopodobniej w najbliższym czasie zareaguje zgodnie z kierunkiem danych.

NOK: dzisiejsze dane będą miały zasadnicze znaczenie, w szczególności w kontekście faktu, iż para EUR/NOK znajduje się na głównym poziomie oporu i 200-dniowej średniej ruchomej – przedział czy przełamanie? Zasadniczo dostrzegam ryzyko dalszego osłabienia NOK w przypadku umiarkowanej retoryki Norges Bank.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Wielka Brytania: wskaźnik zaufania konsumentów w maju wykazał +1 w porównaniu z przewidywanym +4 i z odnotowanym w kwietniu +4
  • Japonia: stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 3,3% w porównaniu z przewidywanym poziomem 3,4% i z odnotowanym w marcu 3,4%
  • Japonia: wydatki gospodarstw domowych ogółem w kwietniu wykazały -1,3% r/r w porównaniu z przewidywanym poziomem +3,0%
  • Japonia: odczyt krajowego CPI w kwietniu wykazał +0,6% r/r zgodnie z przewidywaniami
  • Japonia: odczyt krajowego CPI w kwietniu z wyłączeniem świeżej żywności i energii wykazał +0,4% r/r w porównaniu z przewidywanym +0,3%
  • Japonia: wstępny odczyt produkcji przemysłowej w kwietniu wykazał +1,0% m/m i -0,1% r/r zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z odnotowanym w marcu -1,7% r/r
  • Australia: sprzedaż nowych domów w kwietniu wykazała +0,6% m/m
  • Szwajcaria: PKB w I kw. wykazał -0,2% k/k i +1,1% r/r z porównaniu z przewidywanymi odpowiednio 0,0%/+1,6% oraz z odnotowanym w IV kw. +1,9% r/r

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

John J Hardy, Saxo Bank

 

saxo bank