Czy tani hosting może być dobry?

Czy tani hosting może być dobry

Czy tani hosting może być dobryW sieci znaleźć można kuszące oferty hostingowe w bardzo atrakcyjnej cenie. Hosting za kilkadziesiąt złotych na rok i wysoka jakość usługi – czy to jest możliwe? Oczywiście nie w każdym przypadku za bardzo tanią ofertą będzie się ukrywać usługa o bardzo niskich parametrach i kiepskiej jakości. Na rynku dostępne są serwery, które mimo niskiej ceny mają bardzo dobre parametry i są niezawodne. Jak rozpoznać, który tani hosting jest naprawdę dobry?

Tani i dobry hosting

Usługa, która jednocześnie jest tania i dobra? To możliwe, szczególnie na rynku hostingowym. Pytanie, w jaki sposób rozpoznać serwer, żeby mimo niskiej ceny działał niezawodnie. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, a czynników, które należy wziąć przy tym pod uwagę, jest naprawdę dużo. Które są najważniejsze?

  • Sprawdzona marka – czy wiarygodna, solidna marka może zaproponować usługę w bardzo atrakcyjnej cenie? Tak. Przykładem niech będzie tani hosting AZ.pl, gdzie usługa w pierwszym roku jest dostępna nawet za mniej niż 10 zł, a mowa o pakiecie z nieograniczonym transferem. Znane marki dbają o jakość swoich usług i klientów, a to właśnie powinno mieć dla korzystającego z oferty szczególne znaczenie.
  • Darmowy test – podstawą w korzystaniu z usług serwerowych jest możliwość ich darmowego przetestowania. Jeśli firma nie ma niczego do ukrycia, to oczywiście umożliwi darmowe sprawdzenie, jak działa usługa. Najczęściej taki okres testowy trwa 14 dni, co już wystarcza, żeby móc sprawdzić jakość działania usługi. Warto wykorzystać go optymalnie – zainstalować stronę, sprawdzić, jak działa suport i zweryfikować, czy strona szybko się ładuje.
  • Warunki przedłużenia – to normalne, że zazwyczaj pierwszy rok korzystania z usługi serwerowej jest dosyć tani, a drugi już droższy, ale warto sprawdzić, jak będzie to wyglądało w kolejnym. Czy osoba, która skorzysta z promocji, zobowiązana jest do minimum jednego przedłużenia usługi po cenie regularnej? Jeśli taki obowiązek istnieje, to oczywiście nie przekreśla to jeszcze opłacalności oferty. Po prostu należy policzyć, ile będzie nas kosztować korzystanie z usługi przez 2 lata.
  • Wysoki uptime – czyli nieprzerwany czas działania serwera. Warto ocenić choćby podczas okresu testowego, jak wygląda dostępność usługi. Należy zwracać uwagę na takie oferty serwerowe, gdzie uptime wynosi powyżej 99,9 proc. Dlaczego nie 100 proc.? Gdyż każdy serwer musi mieć aktualizowane oprogramowanie, a z czasem niezbędna okazuje się wymiana podzespołów. Wprawdzie znany jest przypadek serwera, który działał przez wiele lat bez przerwy, ale to maszyna, która dawała możliwość wymiany tych podzespołów bez wyłączania usługi.
  • BOK – w przypadku usług serwerowych wsparcie jest bardzo ważne. Jeśli po wysłaniu wiadomości e-mail do administratora serwera nie udzieli on odpowiedzi tego samego dnia, lecz po kilku dniach, to lepiej z takiej usługi po prostu zrezygnować. Identycznie wygląda to w przypadku telefonicznego połączenia z suportem. Jeśli po połączeniu telefonicznym usłyszysz informację o 25 oczekujących na rozmowę, to trudno taką usługę ocenić pozytywnie. 

Ograniczenia – to one mogą spowodować, że mimo atrakcyjnej ceny nie warto stawiać na dany serwer. Dlaczego? Hosting może umożliwiać dodanie tylko jednej domeny, założenie tylko kilku skrzynek e-mail czy skorzystanie z jednej bazy danych. To oczywiście tylko przykłady. Sporym problemem są bardzo duże ograniczenia pod względem obciążenia procesora, pamięci RAM i wielu innych parametrów. Szukający porad, jak założyć sklep internetowy, mogą natrafić na informację, że wystarczy do tego serwer współdzielony. I jest to prawda, ale będzie to realne wyłącznie wówczas, gdy usługa zapewnia naprawdę bardzo dobre parametry.