Czy wynajem długoterminowy dla przedsiębiorców się opłaca?

Czy wynajem długoterminowy dla przedsiębiorców się opłaca?

Czy wynajem długoterminowy dla przedsiębiorców się opłaca?

Czy wynajem długoterminowy dla przedsiębiorców się opłaca?

Przedsiębiorcy mają wiele możliwości finansowania samochodu firmowego, pośród których najpopularniejszy jest leasing. Rokrocznie przybywa jednak firm wynajmujących auto. Czy wynajem długoterminowy dla przedsiębiorców jest w ogóle opłacalny i jeżeli tak, to jakie niesie w sobie korzyści?

Wynajem długoterminowy samochodów przez firmy – statystyki

Wynajem długoterminowy lub inaczej Car Fleet Management (CFM) regularnie zyskuje na popularności. Od dawna z możliwości długoterminowego wynajmu korzystają duże firmy i międzynarodowe korporacje z siedzibą w Polsce. Obecnie do tej formy finansowania przekonują się właściciele firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), a nawet jednoosobowe działalności gospodarcze.

Podaż wynajmu długoterminowego wśród przedsiębiorców rośnie, co potwierdzają statystyki. Dobrze oddaje to III kwartał ubiegłego roku, kiedy firmy kupiły blisko 100 tys. nowych samochodów. Przeszło co piąty (21%) został nabyty w formie wynajmu długoterminowego. W analogicznym okresie rok do roku oznaczało to aż blisko 37-procentowy wzrost zainteresowania tą formą finansowania. Przedsiębiorcy samochody wypożyczali w podmiotach zrzeszonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) – 16 tys. aut, ale też w wypożyczalniach, np. warszawskiej wypożyczalni samochodów MobiCars, która świadczy też usługi wynajmu aut we Wrocławiu.

Mimo wszystko, choć wynajem długoterminowy auta na firmę w Polsce liczy sobie blisko 20 lat, to daleko nam pod tym względem do Europy Zachodniej. Tam finansowanie zakupu samochodu w tej formie pojawiło się jednak przeszło pół wieku temu. W niektórych krajach na Zachodzie wynajem długoterminowy to nawet 80% wszystkich pojazdów firmowych.

Wynajem długoterminowy a leasing

Wynajem długoterminowy samochodów przez firmy ma założenia podobne do leasingu. Właściwie jest to leasing operacyjny z pełną lub częściową obsługą samochodów. Przedsiębiorca wynajmujący auto płaci wynajmującemu go podmiotowi za jego użytkowanie na określonych w umowie zasadach, ale nie staje się jego właścicielem. Miesięczna opłata za usługę najmu długoterminowego auta obejmuje w sobie sam wynajem, ale i jego obsługę przez wyspecjalizowaną w tym firmę zewnętrzną. Jeżeli wynajmem długoterminowym dla przedsiębiorców zapewnia m.in. pełen serwis, ubezpieczenie, opony, likwidację szkód i inne usługi dodatkowe, jest znacznie atrakcyjniejszy niż leasing finansowy. Ten jest bowiem tylko sposobem na sfinansowanie auta. Wszystkie kwestie związane z eksploatacją spadają na barki przedsiębiorcy.

Co więcej, przedsiębiorca nie jest z wynajmującym podmiotem związany umową na czas określony i w każdej chwili może ją rozwiązać bez konieczności narażania się na wysokie kary. Dzieje się to jednak rzadko, tylko w przypadku sytuacji kryzysowej firmy. Miesięczne i stałe raty płatności pozwalają bowiem z dużym wyprzedzeniem zaplanować budżet i koszty generowane przez wynajem długoterminowy. Przy leasingu są one wyższe, a dodatkowo wszystkie kwestie związane z eksploatacją samochodu obciążają kieszeń przedsiębiorcy.

Czy wynajem długoterminowy dla przedsiębiorców się opłaca?

Bez wątpienia wynajem długoterminowy na firmę to atrakcyjny sposób finansowania samochodu flotowego. Przedsiębiorca nie musi martwić się o kwestie związane z eksploatacją. Problemem nie jest nawet awaria, kiedy firma otrzymuje pojazd zastępczy. Podobnie jak przy leasingu, przedsiębiorca ma również prawo do zaliczenia rat do kosztów uzyskania przychodu. Płatności mają tu formę comiesięcznych rat regulowanych umową. Dzięki temu przedsiębiorca nie traci środków, które wydałby na zakup samochodu za gotówkę, a jednocześnie nie obniża swojej zdolności kredytowej. Poza tym wynajem długoterminowy samochodów nie wymusza uiszczenia opłaty wstępnej, która występuje przy leasingu. Dlatego chcąc skorzystać z tej opcji, przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego, co jest ważne np. dla jednoosobowych działalności gospodarczych czy startupów. Kolejną zaletą w aspekcie finansów firmy jest brak kosztów amortyzacji.

Oczywiście, wynajem długoterminowy samochodu przez przedsiębiorcę od leasingu różni fakt własności auta. Po ustaniu umowy samochód jest zwracany do MobiCars, innej wypożyczalni lub podmiotu zrzeszonego w PZWLP, podczas kiedy przy leasingu stanowi majątek firmy. Jednak utrata wartości auta, a najwięcej na wartości tracą samochody 3-letnie, zmusza do postawienia pytania, czy jest to decydujące. Zwłaszcza przy doliczeniu wcześniejszych kosztów związanych z eksploatacją.

Wynajem długoterminowy samochodów na firmę jest więc obecnie jedną z wielu, ale chyba najlepszą formą finansowania zakupu auta. Na pewno niczym nie ustępuje leasingowi finansowemu czy kredytowi bankowemu, a na wielu płaszczyznach ma nad nimi przewagę. Można być pewnym, że ta forma wynajmu będzie rosła w siłę, choć wątpliwe jest, aby w najbliższym czasie dorównała krajom Europy Zachodniej.