Czym jest połączenie VPN i dlaczego warto z niego korzystać?

bezpieczeństwo internet

Internet i wszelkie technologie z nim związane są już codziennością dla większości Polaków jak i mieszkańców Globu. Mimo to, mniej wyrafinowany internauta może spotkać się z mniej znanymi narzędziami i pojęciami. Dzisiaj “weźmiemy na warsztat” sieć VPN, która od kilku lat staje się jedną z kluczowych pozycji w arsenale każdego internauty.

Samo sformułowanie “VPN” rzadko kiedy będzie już uznawane za czarną magię. Jednak mało kto dokładnie wie, co stoi za tym trzyliterowym skrótem. Przyjrzyjmy się zatem, czym tak naprawdę jest połączenie VPN.

Znaczenie

Mowa tutaj o Virtual Private Network, czyli Wirtualnej Sieci Prywatnej. Stąd już o wiele łatwiej rozłożyć wszyskto na części pierwsze:

  • Wirtualna – nie istnieje w formie żadnego urządzenia
  • Sieć – użytkownik się do niej podłącza za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego
  • Prywatna – tylko użytkownik o zadanych uprawnieniach ma do niej dostęp.

Główne zalety

Połączenie VPN pozwala na korzystanie z internetu na nieco innych warunkach niż konwencjonalne połączenie. Nie ulega zmianie to, że użytkownik nadal ma możliwość przeglądania stron www, ale kilka czynników ulega zmianie. Oto one:

  • Większa anonimowość w sieci – po internaucie, który korzysta z VPN nie pozostaje żaden ślad.
  • VPN pozwala na nadawania dowolnego adresu IP, dzięki czemu user może stać się internautą z Azji lub Ameryki Północnej za pomocą tylko kilku przycisków. Dodatkowym plusem jest to, że dzięki temu użytkownik nie bedzie podlegał no. cenzurze internetu w niektórych krajach. Wystarczy, że przy zalogowaniu się do swojego VPN ustawi sobie adres kraju nieobjętego “ograniczeniem”
  • Bezpieczeństwo – dzięki temu, że łączymy się z prywatną siecią za pomocą zaawansowanych szyfrowań, nikt inny nie ma wglądu do naszen aktywności. Dzięki temu, nasze dane (np. kart kredytowych, lub rachunków bankowych) pozostają nienaruszone.

Rozgłos

Popularność sieci VPN zawdzięczamy też głośnym aferom ataków hakerskich lub wycieku prywatnych danych, które uczulają użytkowników na coraz bardziej zaawansowane zagrożenia czyhające w sieci. Co za tym idzie, wraz ze świadomością zagrożeń rośnie również świadomość dostępnych narzędzi, aby przed tymi zagrożeniami się chronić.

Dodatkowe korzyści

Zwiększone bezpieczeństwo danych osobowych oraz prywatność w sieci to nie jedyne korzyści płynące dla userów VPNów. Wykorzystując możliwość nadawania sobie dowolnego adresu IP, a co za tym idzie, dowolnej lokalizacji, użytkownik może korzystać z tych stron i serwisów, które podlegają ograniczeniom wg położenia geograficznego.

Kojarzycie sytuacje, kiedy wchodząc na dany serwis dowiadujecie się, że “treść serwisu nie jest dostępna w Twoim regionie”? Dzięki łączeniu się z internetem za pomocą sieci VPN, każdy użytkownik będzie miał możliwość obejścia tychże ograniczeń.

Uczciwe Ceny

Dodatkowym plusem jest również korzystanie z serwisów bookingowych, lub rezerwacyjnych, które stosują tzw. ceny dynamiczne również podlegające geolokalizacji. W prostych słowach, użytkownicy z różnych krajów mogą dostać ten sam produkt po różnych cenach w tym samym sklepie lub serwisie.

W takim razie gorąco zachęcam do wypróbowania VPNu przy okazji planowania najbliższych wakacji 🙂

Podsumowanie

To tyle na dzisiaj, jak zauważyliście, VPN to nie tylko sposób na tańsze wakacje, hotele i loty, ale przede wszystkim jest to narzędzie, które powinno stać się standardem jeśli chodzi o dbanie o naszą prywatność i bezpieczeństwo w internecie.