Jak długo może trwać słabość dolara?

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wolniejsze tempo zacieśniania monetarnego w USA dobre dla rynków akcji i niekorzystne dla dolara. Złotówka na solidnych wsparciach w relacji do głównych walut. Temat przewalutowania kredytów frankowych zniknął z mediów bo frank jest znów tani. Ważny tydzień dla dolara, głosowanie nad reformą podatkową i wskazania inflacji. Głosy z RPP o mocnym złotym. Złotówka będzie mocna dopóki sentyment na rynkach pozostanie dobry.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 04.10.2017-27.11.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2000 3,5910 3,5212 4,6945
Maksimum 4,2630 3,6710 3,6690 4,8420

Kurs euro

Kurs euro 27.11.2017Na EUR/PLN doszło do wybicia z konsolidacji. Kurs złamał wsparcie w postaci dolnego ograniczenia wyrysowanego kanału. Testowana obecnie jest psychologiczna wartość 4,20. Poziom ten może sprawić, że uaktywnią się kupujący. Polska waluta ma za sobą świetny okres. Głównym czynnikiem, który w tym wypadku pomógł jest bez wątpienia słabość dolara amerykańskiego. Również dobre nastroje na rynkach służą krajowej walucie. Wspólna waluta jest również mocna ale i tak nie powstrzymuje to złotego by w tej parze się umacniać.

Nie można też zapominać o dobrych danych gospodarczych z Polski, które są fundamentem siły złotówki. Czy czeka nas w takim razie dalsze umocnienie polskiej waluty? Może być o to trudno. Jesteśmy w pobliżu dość silnych wsparć. Do tego pojawiają się już głosy z RPP o zaniepokojeniu silną rodzimą walutą. W dłuższym terminie wpływa to niekorzystnie na choćby krajowy eksport. W tym tygodniu poznamy dane o PKB za III kwartał i wstępny odczyt inflacji za listopad. Istotne będzie przede wszystkim jak ma się sytuacja w inwestycjach. Kluczowy będzie w najbliższych dniach sentyment na szerokim rynku jeśli utrzyma się dobry to złoty może pozostać silny.

Kurs franka

Kurs franka 27.11.2017Na CHF/PLN również mamy do czynienia z wybicia dołem z wyrysyowanego kanału. Przez moment wydawało się, że fiasko utworzenia nowego rządu w Niemczech wywoła większą panikę inwestorów. Niepewność jednak szybko została zażegnana. Widać to szczególnie na parze EUR/CHF gdzie przebity został poziom 1,17. Słabość franka szwajcarskiego widoczna jest więc także na CHF/PLN. Jesteśmy na poziomach sprzed czarnego czwartku w 2015 roku. Kredytobiorcy frankowi więc mają powody do szczęścia. Widać to nawet nie patrząc na kurs walutowy. Temat przewalutowania tych kredytów czy pomocy w spłacie na dobre zniknął z mediów. Co dalej czy możemy liczyć na franka nawet po 3,50? Wydaje się, że teraz czeka nas jakieś choćby techniczne odbicie. Patrząc choćby na sytuację na rynkach akcyjnych gdzie widzimy dawno nie widziana poziomy można by powiedzieć, że aż prosi się o większą korektę. Klimat inwestycyjny też już dość długo jest w euforycznych nastrojach. Również słabość dolara może się zakończyć co przełoży się na odwrót od rynków wschodzących.

Kurs dolara

Kurs dolara 27.11.2017W ostatnich dniach obserwujemy silne osłabienie amerykańskiej waluty. Obawy o losy ustaw podatkowych i tempo wzrostu inflacji w USA spowodowały, że główna para walutowa jest powyżej 1,19. W efekcie USD/PLN jest już blisko granicy 3,50. Nie można wykluczyć, że ta granica będzie w najbliższych dniach testowana. Tydzień dla dolara będzie bardzo istotny. W środę lub czwartek nastąpi głosowanie nad reformą podatkową w Senacie. Propozycja Senatu jest nieco inna od tej zaproponowanej przez Izbę Reprezentantów. Wydaje się więc, że będzie konieczne wypracowanie wspólnej wersji i dopiero takowa trafi na biurko prezydenta Trumpa. Kluczowa wydaje się kwestia wprowadzenia cięć podatków od 2018 roku. Jeśli tak się stanie to może być spory impuls do odreagowania spadków dolara. Do tego w tym tygodniu mamy odczyty inflacyjne ze strefy euro i USA. W zależności gdzie będą sygnały odbicia ta waluta może zyskiwać. USD/PLN jest blisko solidnego długoterminowego wsparcia w okolicach 3,51 i to może spowodować większą aktywność kupujących więc odreagowanie jest możliwe. Przełamanie tego poziomu dałoby solidny sygnał to większej przeceny.

Kurs funta

Kurs funta 27.11.2017GBP/PLN również złamał dolne ograniczenie w tym wypadku wyrysowanego trójkąta i uderzył na południe. W tym wypadku zdecydowała siła krajowej waluty i pozostający dobry sentyment na rynkach. Funt od dawna nie jest pierwszym wyborem inwestorów. Brytyjskiej walucie ciążą przedłużające się negocjacje. Impas w wypracowaniu kwoty zadośćuczynienia za Brexit trwa. Strony niewątpliwie zbliżają się do konsensusu. W tym wypadku jednak można oczekiwać nieugiętego stanowiska UE. Dopiero po ustaleniu rachunku za wyjście Wielkiej Brytanii przystąpią do chyba najważniejszej części negocjacji czyli dostępu do wspólnego rynku i umów handlowych. Trudno więc liczyć na pozytywy dla funta. Jak już to tylko krótkotrwałe. Obecnie technicznie jesteśmy w dość ciekawym miejscu a więc minimum z października. Możliwe jest odbicie korekcyjne, a być może przysłużą się do tego odczyty sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl