Drzwi do IT nie zamykają się po 30-tce

cyberbezpieczeństwo haker programista

cyberbezpieczeństwo haker programistaInformatyka to nie był wybrany przez Ciebie kierunek studiów i teraz z zazdrością patrzysz na koleżanki i kolegów, którzy pracują w międzynarodowych korporacjach, tworzą ciekawe projekty, a przy tym świetnie zarabiają? Okazuje się, że nie wszystko stracone. Zmiana branży po 30-tce jest coraz bardziej popularna. Dowiedz się, co zrobić, aby przejść do biznesu IT!

IT dla humanistów

Po pierwsze, pamiętaj, że korporacje IT to nie tylko stanowiska pracy dla programistów. Firmy informatyczne dbają o swój wizerunek i opiekę nad pracownikami, dlatego najczęściej posiadają całkiem rozbudowane działy marketingu, PR-u czy HR-u, w których możesz się spełnić z wykształceniem humanistycznym. W ten sposób poznasz nową branżę, a jednocześnie wykorzystasz wiedzę, którą zdobyłeś na studiach lub na wcześniejszych stanowiskach. – Pierwszy raz mam do czynienia z tym obszarem, ale okazał się bardzo interesujący – mówi Hania, 30-latka z jednego z poznańskich przedsiębiorstw. – Moja firma zajmuje się wdrażaniem systemów ERP. Nowa wersja SAP S/4HANA sprawia, że PR wokół naszych projektów jest bardzo ciekawy i pełen wyzwań. To branża rozwijająca się i zmieniająca nasze podejście do otaczającego świata. PR-owiec w IT na pewno nie będzie się nudzić!

Kobiety do kodu

Jeszcze do niedawna informatyka była zarezerwowana prawie wyłącznie dla mężczyzn. Taki podział nie miał żadnego sensu i był zupełnie odrealniony, dlatego nic dziwnego, że kobiety wzięły sprawy w swoje ręce i zaczęły intensywny pościg za nowoczesnymi technologiami. Grupy wsparcia, warsztaty, kursy prowadzone z naciskiem na żeński target to jeden ze sposobów na wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w branży IT. Wiele z tych wydarzeń organizowanych jest za darmo lub przy dużym wsparciu finansowym urzędów pracy, urzędów marszałkowskich czy ze środków unijnych. – Studiowałam architekturę wnętrz, ale okazało się, że to moja pasja, a nie sposób na pracę zawodową – mówi Monika z Wrocławia. – Nauka nowego języka programowania przyszła mi dość szybko, a mój obecny zawód jest dużo praktyczniejszy i pewniejszy. Nie rzuciłam architektury – wręcz przeciwnie! Znowu jest dla mnie samą radością, a nie przymusem!

Kobiety bardzo cenią sobie warunki pracy w IT. Po pierwsze, czas i miejsce pracy bardzo często są bardziej elastyczne niż w przypadku innych zawodów, ponieważ do wykonania zadania potrzebny jest tylko komputer, który wszędzie można zabrać ze sobą. Ponadto firmy IT to raczej bogate przedsiębiorstwa z rozwiniętym segmentem benefitów. Taka zachęta przemówi zarówno do aktywnych singielek, jak i zaganianych mam.

Inny background w cenie

Pracownicy IT, którzy skończyli studia niepowiązane z wykonywanym zawodem rzadko stwierdzają, że żałują swoich decyzji: – W naszym zespole mamy marynarza, graficzkę, leśnika… Mam wrażenie, że dzięki tak różnym i ciekawym doświadczeniom mamy szersze horyzonty, jesteśmy bardziej otwarci na niesztampowe rozwiązania i radzimy sobie z problemami, czasami nawet w niekonwencjonalny sposób – mówi Marek, grouphead jednej z poznańskich firm IT. – To bardzo cenne cechy dla Klientów, których wspieramy.

Adaś Miauczyński w „Dniu Świra” ubolewał: Co za ponury absurd… żeby o życiu decydować za młodu. Jak widać, sytuacja się zmienia. Nie jesteśmy więcej skazani na decyzje podjęte na początku naszej dorosłości, a na dokształcanie nigdy nie jest za późno. Wejście do branży informatycznej po 30-tce może okazać się opłacalne na wielu różnych płaszczyznach. Dlaczego więc nie zmienić swojego życia zawodowego na lepsze i nie zapisać się na kurs lub zaaplikować do firmy IT już dzisiaj?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w branży IT, odwiedź stronę Hicron: https://hicron.com/pl/ a jeśli chciałbyś poznać bliżej rozwiązania, które wdrażamy u naszych klientów, przyjdź na konferencję: https://hicron.com/trans4matorbiznesu/