Europejskie Forum Nowych Idei – trzy dni burzy mózgów dla lepszej Europy

Bochniarz
„Europa bezpieczna i konkurencyjna – realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu” – to temat przewodni tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), które odbędzie się w dniach 1-3 października w Sopocie. Ponad 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityków, ludzi nauki i środowisk kulturalnych, z Polski i ze świata, analizować będzie największe wyzwania, z jakimi przyjdzie się zmierzyć Unii Europejskiej w najbliższych latach. Spotkanie organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot, instytucjami oraz partnerami biznesowymi.

EFNI na dobre zagościło już na mapie najciekawszych konferencji biznesowych w Europie. Tegoroczne Forum odbywać się będzie w momencie wyjątkowym. Zmiany układu sił w Parlamencie Europejskim, zaogniający się konflikt na wschodzie Europy, rozbieżności w istotnych dla przyszłości projektu europejskiego politykach państw członkowskich stawiają przed Unią nowe wyzwania. W 10. rocznicę obecności Polski w UE chcemy pokazać, że jeśli chodzi o kierunki rozwoju projektu europejskiego, liderzy polskiego biznesu mówią jednym głosem z liderami państwa i jednoznacznie opowiadają się za postępem integracji – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.Każda edycja EFNI przynosi nowe wnioski i pomysły na ożywienie procesu integracji, będące efektem wielogodzinnych debat liderów biznesu i ekspertów. Zebrane w formie Rekomendacji przekazywane są następnie władzom Unii Europejskiej, często wyprzedzając pomysły i projekty zgłaszane w Brukseli. Ponieważ tegoroczne EFNI zbiega się z początkiem kadencji nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej organizatorzy Forum przygotują również listę postulatów europejskiego biznesu do nowych władz UE. Będą one dotyczyć zarówno kwestii gospodarczych, jak i przyszłości integracji europejskiej.

Program EFNI 2014

Program tegorocznego EFNI obejmuje kilkadziesiąt debat, sesji i dyskusji panelowych.
Będziemy dyskutować o przyszłości Europy i jej gospodarki, o tym jak sprawić, by nasz kontynent nie stracił swojego cywilizacyjnego dorobku i był w stanie zapewnić Europejczykom godne i bezpieczne życie – mówi Zbigniew Gajewski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan i dyrektor EFNI.

Główną oś programu Forum stanowić będą trzy sesje plenarne, współorganizowane z partnerami strategicznymi Forum. Pierwsza z nich nosi tytuł: „Władza pieniądza – współczesne zagrożenie dla wolności”. W świecie, w którym 85 osób jest właścicielami połowy ziemskiego bogactwa, powraca pytanie o punkt równowagi pomiędzy wolnością gospodarczą, a równością społeczną. Rosnąca przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi może stać się źródłem buntów dużych grup społecznych. Erozja klasy średniej w państwach demokratycznych, czy drastyczne nierówności w krajach zdominowanych przez oligarchów, każą zastanowić się nad skutecznością lekarstw na kryzys i rolą państwa w pokryzysowym świecie – tak zapowiada ją Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU S.A., partnera strategicznego EFNI.

Druga sesja plenarna dotyczyć będzie szeroko rozumianej konkurencyjności. Kiedy mówimy o Europie tracącej oddech w konfrontacji z dynamicznie zmieniającym się światem zewnętrznym zbyt łatwo ograniczamy dyskusję do konkurencyjności ekonomicznej. A ludzie w życiu kierują się nie tylko ceną. Biorą pod uwagę także zupełnie inne wartości, czego dowodzi choćby sukces polskiej akcji „jedz jabłka”. Człowiek jest wielowymiarowy i taki jest współczesny świat. Podczas sesji PKN ORLEN będziemy rozmawiali o tym, jak odnieść sukces cywilizacyjny w tworzącym się na naszych oczach nowym globalnym ładzie – mówi Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN S.A., partnera sesji pt. „Co stanowi o przewadze cywilizacyjnej w XXI wieku? Technologia? Kultura? Obronność? Konkurencyjność gospodarki? Surowce? Wizja? Emocje?”.

Podczas EFNI postawione zostanie również wiele pytań o rolę kultury w procesie integracji Europy. Naszym zdaniem dyskusja na ten temat jest obecnie bardziej aktualna niż pięć czy dziesięć lat temu. Żyjemy w niespokojnych czasach, w których rzeczywistość każdego dnia przypomina, iż nic nie jest dane nam na zawsze. I nie chodzi tu tylko o zagrożenie terroryzmem, nawet wojną, ale także o zatracanie łączących nas przez wieki więzi oraz destabilizację wartości, które do niedawna, mimo różnic pomiędzy poszczególnymi państwami i narodami, stanowiły trwałą podstawę, na której można było budować silną Europę – zapowiada Wojciech Szpil, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, partnera strategicznego tegorocznej edycji EFNI. Podczas sesji „Kultura – fundament dla budowy Europy obywateli?” zastanowimy się wspólnie czy i w jakim stopniu ta dziedzina życia rzeczywiście może być podstawą do budowy Europy marzeń – dodaje.

Pozostałe dyskusje podczas Forum dotyczyć będą m.in. bezpieczeństwa politycznego, ekonomicznego, cyfrowego i energetycznego Europy, współczesnych zagrożeń dla wolności i demokracji, konieczności przebudowy modelu gospodarczego leżącego u podstaw europejskiego dobrobytu, a także zagrożeń wynikających ze wzrostu nierówności społecznych.

W tym roku w ramach Forum odbędzie się również szereg inicjatyw programowych współorganizowanych z międzynarodowymi partnerami EFNI, m.in.:
• Biznesowe Spotkanie Trójkąta Weimarskiego poświęcone sposobom na pobudzenie europejskiej gospodarki w czasach kryzysu,
• panel BUSINESSEUROPE dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Europy,
• panel komitetu biznesowego OECD, podczas którego zaprezentowane zostaną projekty OECD w obszarach handlu, inwestycji i reformy regulacji,
• panel Grupy Pracodawców EKES analizujący szanse i zagrożenia wynikające z negocjowanego traktatu UE-USA (TTIP),
• debata organizowana przez LIBERTÉ! we współpracy z dwiema największymi w Europie sieciami liberalnych think tanków, poświęcona przyszłości europejskiego państwa dobrobytu,
• Forum Publicystów Europejskich, podczas którego środowisko dziennikarskie przedstawi swój pogląd, jak komunikować Unię Europejską, aby przybliżyć ją obywatelom.
W trakcie Forum po raz pierwszy ogłoszona zostanie również lista 100 Challengerów Grupy Wyszehradzkiej – najciekawszych młodych liderów z Europy Środkowej i Wschodniej.

W sumie organizatorzy Forum zaproponują uczestnikom ponad 66 godzin wydarzeń programowych. Jako nowości w agendzie pojawią się spotkania stanowiące dodatkową okazję do networkingu – wieczór integracyjny EFNI oraz Inspiracje dla Europy – spotkanie z przedsiębiorcami z Polski, którzy odnieśli biznesowy sukces na skalę europejską.

Wśród wydarzeń towarzyszących Europejskiemu Forum Nowych Idei zaplanowano: Konkordię – jedną z największych w Polsce konferencji organizacji pozarządowych na temat współpracy międzysektorowej, galę finałową konkursu Wizjonerzy 2014, podczas której zostaną przyznane nagrody menedżerom wyróżnionym za odważne decyzje biznesowe, konferencję Innowacyjna Europa – Przyszłość współpracy nauki i biznesu umożliwiającą wymianę doświadczeń związanych z przykładami współpracy centrów R&D ze środowiskami naukowymi oraz konferencję redaktorów czasopism idei i opinii z Europy Środkowej i Wschodniej, organizowana przez Res Publikę – Partnerstwo Wolnego Słowa – Kultura jako wymówka.

Mieszkańcy i turyści przebywający w czasie Forum w Sopocie będą mogli uczestniczyć w Zatokach Dialogu – kameralnych spotkaniach z panelistami EFNI, zaś młodzież organizatorzy zaproszą do udziału w projekcie Mistrzowie Kodowania.

Udział w Forum potwierdzili m.in.: Tim Bennett – dyrektor generalny Transatlantyckiej Rady Biznesu, Peter Chase – wiceprezes na Europę Amerykańskiej Izby Handlowej, Monica Frassoni – współprzewodnicząca Europejskiej Partii Zielonych, William Eggers – światowej sławy autorytet w dziedzinie partnerstwa publiczno-prywatnego, dyrektor globalny Public Sector Research w Deloitte, Sylvie Kauffmann – dyrektor wydawnicza francuskiego dziennika Le Monde, Bernard Kouchner – były minister spraw zagranicznych i europejskich Francji, Lukáš Macek – doradca czeskich polityków, dyrektor licencjackiego programu europejskiego w Sciences Po Paris w Dijon, Emma Marcegaglia – prezydent BUSINESSEUROPE, największej organizacji biznesowej w UE, Marie-José Nadeau – prezes Światowej Rady Energetycznej, Christine Ockrent – felietonistka i pisarka, jedna z najwybitniejszych dziennikarek francuskojęzycznych, Alan Riley – profesor prawa londyńskiej The City Law School, współzałożyciel i przewodniczący ogólnoeuropejskiego Competition Law Scholars Forum, a także Mikheil Saakashvili – były prezydent Gruzji.

Na liście panelistów i gości z Polski są m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, Maciej H. Grabowski, Danuta Hübner, Adam Jasser, Katarzyna Kacperczyk, Teresa Kamińska, Jacek Karnowski, Andrzej Klesyk, Lena Kolarska-Bobińska, Andrzej Koźmiński, Jacek Krawczyk, Jacek Krawiec, Jolanta Kurska, Andrzej Olechowski, Janusz Piechociński, Marek Prawda, Sławomir S. Sikora, Radosław Sikorski, Monika Smoleń, Wojciech Szpil, Rafał Trzaskowski, Lech Wałęsa, Paweł Wojciechowski.
Patronat honorowy nad Forum objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski, Przewodniczący Rady Europejskiej – Herman Van Rompuy oraz Parlament Europejski.