Finansowo Legia zdominuje ekstraklasę

0

Legia Warszawa zdominuje finansowo piłkarską ekstraklasę, jej roczne przychody przekraczają 130 mln zł, a będą znacznie wyższe. Tylko zakwalifikowanie się innego polskiego teamu do Ligii Mistrzów mogłoby zakończyć prymat stołecznego klubu.
W rankingu biznesowym klubów piłkarskich, przygotowanym przez EY i Ekstraklasa SA, dotyczącym 2015 r. Legia wyprzedziła poznańskiego Lecha. Osiągnęła rekordowe przychody w swej historii, wynoszące ponad 130 mln zł, gdy przychody 15 klubów ekstraklasy to 511 mln zł (Termalica nie przekazała danych do rankingu).
Ranking za 2016 r. na pewno zdominuje Legia, z jeszcze większą przewagą nad Lechem, gdyż najnowszy ranking dotyczy wpływów w 2015 r., a więc jeszcze nie uwzględniał przychodów za odzyskanie mistrzostwa w sezonie 2015/2016. Siłę finansową stołecznego klubu powinny też wzmocnić wpływy z transferów przeprowadzanych po Euro 2016.
Jest prawdopodobne, że to będzie wieloletnia dominacja finansowa, która powinna też przyczynić się do sukcesów sportowych. Co mogłoby zniszczyć tę dominację? – Inny klub z polskiej ekstraklasy musiałby zakwalifikować się do Ligii Mistrzów, gdy jednocześnie Legii się to nie udaje – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marcin Opiłowski, ekspert międzynarodowej firmy doradczej EY.