Finlandia – kraj ekologicznych i inteligentnych rozwiązań tworzących przestrzenie przyjazne do życia

Fińskie ekologiczne budownictwo wprowadza nowy wymiar do skandynawskiego designu. Surowy klimat i brak własnych paliw kopalnych zmotywowały fińskie firmy do stworzenia całej gamy materiałów i technologii budowlanych nowej generacji. Niektóre z nich zostały zaprezentowane podczas wystawy i konferencji Building Green 2017 w Kopenhadze.

Dziś coraz częściej wykorzystuje się biomasę drzewną do produkcji ekologicznych materiałów budowlanych, wnętrzarskich i izolacyjnych. W Finlandii powstało wiele innowacyjnych technologii i produktów tego rodzaju wykorzystujących włókno drzewne. Jednym z przykładów innowacji ekologicznych jest powłoka izolacji akustycznej w sprayu. Innym – lekkie panele ścienne. Stworzono tu również umywalkę z kompozytu drzewnego o dużej twardości.

Nasza przewaga polega na połączeniu doskonałej znajomości biomateriałów z najwyższej klasy wzornictwem. Dzięki temu możemy tworzyć nowe, przyjazne dla środowiska i atrakcyjne estetycznie produkty – powiedziała Pia Qvintus, dyrektorka programowa w Finpro.

Inteligentne budynki ratunkiem dla klimatu

Na całym świecie budynki odpowiadają za znaczną część emisji CO2, dlatego w zapobieganiu ociepleniu klimatu duże znaczenie będą miały technologie budowlane, a w szczególności idea inteligentnych budynków.

Wyzwania, jakie przed nami stawia życie, wymagają nowych rozwiązań w budownictwie. W Finlandii wiemy o tym świetnie. Nasze firmy mają szeroką ofertę technologii pozwalających połączyć efektywność energetyczną i niskie koszty cyklu życia mieszkań z komfortem – zadeklarował Petri Lintumäki, dyrektor programowy w Finpro.

  • Poniżej prezentujemy niektóre z innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa, które fińscy wystawcy pokazali podczas wystawy Building Green 2017 w Kopenhadze:

1. Lumir

W firmie Lumir opracowano nową metodę wewnętrznej izolacji akustycznej. Rozpylana izolacja z włókien biologicznych tworzy gładką powłokę, którą można stosować w budynkach nowych i starych. Jest wytrzymała, ognioodporna i nie zawiera szkodliwych włókien szklanych ani lotnych związków organicznych.

www.lumir.fi

2. Wall+

W firmie Wall+ opracowano i wyprodukowano lekkie panele ścienne i meblowe CompoFIBER składające się wyłącznie z materiałów biologicznych, czyli z włókien drzewnych. Można je dopasowywać do różnych zastosowań i poddawać recyklingowi. Odpowiedni dobór materiału drzewnego i nowa technologia modelowania pozwoliły uzyskać produkt unikatowy, od trzech do sześciu razy lżejszy od produktów konkurencji.

www.wallplus.fi

3. Woodio

Woodio Oy to fiński start-up powstały w 2016 roku. Firma opatentowała i wprowadziła na rynek nowy wodoodporny kompozyt drzewny o dużej twardości, z którego można tłoczyć rozmaite formy. Nadaje się on do masowej produkcji umywalek i innych elementów hydrauliczno-sanitarnych, a także dachówek i paneli ściennych. Jest to produkt ekologiczny, w całości poddający się recyklingowi.

www.woodio.com

4. Itula

Itula Oy to fińska firma rodzinna specjalizująca się w projektowaniu przyjaznych dla środowiska, energooszczędnych systemów grzewczych i chłodniczych. Jednym z takich rozwiązań jest ItuGraf, przepływowy panel ogrzewający i chłodzący nowej generacji. ItuGraf to ekologiczny produkt pozwalający oszczędzać energię i ułatwiający kontrolę temperatury wnętrz. Jego wymiary sprawiają, że z punktu widzenia architekta jest elementem łatwym do zainstalowania w każdym pomieszczeniu. Panele ItuGraf są produkowane przy zachowaniu najwyższych standardów jakości.

www.itula.fi

5. SmartWatcher

SmartWatcher to fiński start-up, który stworzył profesjonalny system całodobowego monitorowania jakości powietrza w pomieszczeniach. System działający w modelu IoT (internet rzeczy) składa się z dwóch elementów. Pierwszy to zespół czujników kontrolujących na bieżąco jakość powietrza, drugi zaś to serwis udostępniający dane przechowywane w cyfrowej chmurze. Użytkownicy mogą programować alarmy informujące o przekroczeniu dopuszczalnych stanów. System można uzupełnić o bezprzewodowy czujnik powiadamiający na bieżąco o zmianach ciśnienia.

www.smartwatcher.fi

6. Nuuka Solutions

Nuuka’s Connect & Create Solution oferuje systemy sprawiające, że w budynkach lepiej się żyje i pracuje, a zarazem ograniczające negatywny wpływ ich funkcjonowania na środowisko. Nuuka jest jedną z czołowych fińskich firm zajmujących się przetwarzaniem dużych zbiorów danych (big data analytics). Opracowany przez nią program gromadzi wszystkie dane dotyczące budynku na jednym interfejsie, umożliwiając właścicielom oraz użytkownikom budynku analizę i kontrolę jego wydajności energetycznej, jakości powietrza w pomieszczeniach oraz oddziaływanie na środowisko naturalne. Pomaga to nie tylko w bieżącym zarządzaniu budynkiem, lecz także w utrzymaniu jego rynkowej wartości.

www.nuukasolutions.com

Źródło: SPCC/ www.circularbioecofin.com