Złoto, instrument zaliczany do najbezpieczniejszych podczas sztormu na rynkach finansowych od początku roku podrożało o około 10 proc. Wynik byłby lepszy, ale od kilkudziesięciu dni znajdujemy się w korekcie. Czy to jest już jej koniec? Odpowiedź jest taka sama jak zawsze – to zależy.

Gold – analiza techniczne

Notowania złota na interwale dziennym znalazły się na mocnym wsparciu 1255-1265. Ponadto możemy mówić o podwójnym dnie, które tylko wzmacnia prawdopodobieństwo odbicia i zakończenia korekty trwającej od września tego roku. Pierwszym celem dla kupujących może być 1300 USD za uncję, jeżeli dany opór zostałby pokonany, to możemy zobaczyć 1350 USD.

Notowania XAUUSD, interwał dzienny

Notowania XAUUSD, interwał dzienny

Źródło: Bloomberg

Reasumując, analiza techniczna wskazuje północny kierunek ruchu notowań. A co na to analiza międzyrynkowa?

Gold – analiza międzyrynkowa

Notowania złota poruszają się odwrotnie do rentowności obligacji USA. Głównym tego powodem jest fakt, że rosnąca rentowność obligacji zniechęca inwestorów do utrzymywania metalu, które jest dosyć kosztowne. Z drugiej strony spadająca rentowność powoduje odwrotny efekt. Niższa rentowność obligacji zmniejsza na nie popyt, a zwiększa chęć posiadania żółtego kruszcu, który nas chroni przed inflacją. Na poniższej grafice przedstawiono notowania złota na tle 10-letnich rentowności obligacji amerykańskich (zmienna została odwrócona, pokazuje to lepszą korelację).

Rentowność obligacji i złoto

Źródło: Bloomberg

Rentowność obligacji (1/rentowność – odwrócona) została przedstawiona linią żółtą, z kolei notowania
XAUUSD na biało. Jak widać rentowność obligacji wzrosła (na wykresie spadla) o wiele bardziej niż złoto. W takich warunkach możemy spodziewać się przerwania wsparcia i dalszej deprecjacji metalu względem USD.

Jak obserwować rentowność obligacji?

Rentowność obligacji można obserwować na wielu serwisach internetowych, ale można także zrobić to poprzez platformę
MetaTrader 4 Admiarl Markets. Co prawda nie zobaczymy rentowności obligacji, ale jej cenę co jest jeszcze lepsze, ponieważ nie będziemy musieli odwracać kursu (rentowność spada à cena rośnie , rentowność rośnie à cena spada). Zatem cena obligacji oraz notowania złota powinny mieć dodatnią korelację. Sprawdźmy to.

Notowania obligacji USA, interwał dzienny

Notowania obligacji USA, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Przez ostatnie 50 tygodni korelacja pomiędzy ceną złota a ceną obligacji wyniosła +77. Oznacza to, że przez 77 procent tego czasu obydwa instrumenty poruszały się w tym samym kierunku. Zatem warto przeanalizować sytuację na cenie 10 letniej obligacji amerykańskiej. Z jednej strony mamy pokonaną linię trendu, z drugiej – przerwane wsparcie. Dalszy spadek ceny powinien wspierać wyprzedaż złota. Z kolei wzrosty na cenie obligacji prawdopodobnie doprowadzą do zwyżki cen złota.