Grecja minimalizuje straty

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

dużych zmian na rynku walutowym jak znana wszystkim decyzja Banku Szwajcarii ze stycznia tego roku.

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

W Grecji nie doszło do porozumienia. Wbrew pozorom reakcja rynków na problemy Grecji nie była powalająca. Wiele osób w przypadku braku porozumienia przepowiadało apokalipsę. Rzeczywistość pokazała jednak to o czym uczą podręczniki do ekonomii. Giełdy nie reagują na wydarzenia tylko na zmiany oczekiwań. Skoro większość analityków spodziewało się problemów Aten nie zaskoczyły one inwestorów. Owszem poziom 4,06 zł na franku nie cieszy. Przypomnieć należy jednak, że jest to 6 groszy wyższy kurs od piątkowego zamknięcia. Jak Szwajcarzy ogłaszali odejście od bronienia parytetu wymiany do euro ruch był niemal 10-krotnie silniejszy, a po ustabilizowaniu się kurs znajdował się około 70 groszy powyżej. Duże zmiany widać było też na funcie, który podrożał 10 groszy przez weekend. Euro kosztuje już niemal 4,20  zł po 2 groszowej podwyżce. Dlaczego pozostałe waluty drożały bardziej niż euro? Kapitał szuka bezpiecznej przystani nie wiedząc dokładnie jak się rozwinie sytuacja. Frank i funt to najmocniejsze waluty naszego regionu nie licząc euro. Były zatem naturalnym wyborem.

W celu zapobiegania panice pośród obywateli, którzy tłumnie szturmowali banki w celu wypłacenia swoich pieniędzy podjęto szereg działań. Najważniejsze to zamknięcie dla klientów banków do 6 lipca. Jest to spowodowane problemami z płynnością jakie mają te instytucje. Drugą ważną informacją jest dzienny limit wypłat z bankomatów wynoszący 60 euro na osobę. Dotyczy oczywiście tylko tych maszyn, które w ogóle mają w sobie środki. Wedle niektórych danych połowa bankomatów miała być w weekend opróżniona przez chcących wypłacić środki obywateli. Dlaczego ograniczany jest dostęp do pieniędzy? Banki w tak krótkim czasie nie są w stanie wypłacić 100% depozytów. Chcąc uniknąć paniki gdy obywatele odchodzą od kas z niczym postanowiono poczynić taki krok.

Co skłania Greków do wypłaty oszczędności? Boją się dwóch scenariuszy, z których jeden nie wyklucza drugiego. Pierwszy to przymusowa wymiana euro na drahmę. W tej sytuacji najprawdopodobniej drahma będzie tracić na początku do głównych walut. W związku z czym przewalutowanie się na nią w późniejszym terminie pozwoli wymienić tą samą kwotę euro na więcej pieniędzy. Drugi wariant to scenariusz znany już z Cypru. W skrócie chodzi o ratowanie banków kosztem klientów. Pobranie jakiegoś procenta depozytów to najprawdopodobniej ostateczność, ale jak pokazał scenariusz cypryjski są momenty kiedy do niej dochodzi. Biorąc pod uwagę specyficzną transparentność Grecji nie do końca wiadomo w jakiej kondycji są banki.

Co będzie dalej? Wygląda na to, że wreszcie zbliżamy się do rozwiązania “problemu Grecji”. Cieszy tak spokojna reakcja rynków co daje nadzieję, że uda się tą operację przeprowadzić bez większych zmian na rynkach.

Komentarz walutowy 29.06.2015 Komentarz aktualny na godzinę 10:00

Maciej Przygórzewski – główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

EUR/PLNKomentarz o sytuacji w Grecji i jej wpływie na rynek walutowy w Polsce - Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl 29.06.2015

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 29.03.2015 do 29.06.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest ostatnie maksimum na 4,2000, a po jego przebiciu górne ograniczenie kanału na 4,2500. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 4,1600.

CHF/PLNKomentarz o sytuacji w Grecji i jej wpływie na rynek walutowy w Polsce - Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl 29.06.2015

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 29.03.2015 do 29.06.2015

Kurs CHF/PLN od początku marca utworzył trend wzrostowy. Dotychczas okolice 4zł były skutecznym oporem dla dalszych wzrostów kursów, jednakże problemy Grecji spowodowały, że poziom ten został wyraźnie przekroczony. Oporem dla dalszych wzrostów jest górne ograniczenie kanału przebiegające w okolicach 4,1000ł. Poziom ten spędza sen z powiek kredytobiorcom frankowym. Wsparciem jest dolne ograniczenie formacji na znacznie sympatyczniej wyglądającym poziomie 3,9400.

USD/PLNKomentarz o sytuacji w Grecji i jej wpływie na rynek walutowy w Polsce - Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl 29.06.2015

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 29.04.2015 do 29.06.2015

Kurs USD/PLN podobnie jak inne waluty wystrzelił do góry. Opór stanowić będzie majowe maksimum na poziomie 3,8200. W przypadku ruchu w dół wsparciem będzie najpierw linia łącząca minima ostatnich tygodni w okolicach 3,6800 a następnie minima ostatnich tygodni na 3,6500.

GBP/PLNKomentarz o sytuacji w Grecji i jej wpływie na rynek walutowy w Polsce - Maciej Przygórzewski - główny analityk walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl 29.06.2015

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 29.04.2015 do 29.06.2015

Kurs GBP/PLN znajduje się w szerokim kanale wzrostowym. Wewnątrz tej formacji utworzył się krótkoterminiowy bardziej stromy trend wzrostowy z którego doszło do wybicia górą. Paliwem dla tego ruchu były wydarzenia polityczne i można mieć nadzieję, że w razie uspokojenia nastrojów kurs powróci przynajmniej do wspomnianej formacji. W przypadku ruchu w dół wsparciem jest poprzednie maksimum z maja w okolicach 5,8800. Dla ruchu w górę oporem jest psychologiczna bariera 6,0000.