Hans Vestberg przestaje pełnić funkcję prezesa i członka Rady Dyrektorów Ericsson

  • Hans Vestberg ustępuje ze stanowiska w trybie natychmiastowym, pozostając do dyspozycji firmy
  • Jan Frykhammar przejmuje obowiązki prezesa, do czasu wybrania nowego CEO (Chief Executive Officer)
  • Carl Mellander zostaje wyznaczony do pełnienia obowiązków CFO (Chief Financial Officer)

0

Rada Dyrektorów firmy Ericsson ogłosiła dzisiaj zmianę na stanowisku prezesa firmy. Hans Vestberg przestaje pełnić funkcję prezesa i członka Rady Dyrektorów – zmiana wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jan Frykhammar, pełniący do tej pory funkcje wiceprezesa wykonawczego (Executive Vice President) oraz CFO, został mianowany tymczasowym prezesem do czasu wyboru nowego CEO.

Leif Johansson, Prezes Zarządu, Ericsson powiedział: „Hans Vestberg przewodził firmie przez siedem lat, które przypadły na czas znaczącej transformacji firmy oraz całej branży. Hans był kluczową osobą w budowaniu silnych relacji z naszymi klientami na całym świecie, jego zdolności przywódcze i energia z ktorą wykonywał swoją funkcję są inspiracją dla wszystkich pracowników i liderów w firmie Ericsson. W obliczu zmian zachodzących w branży, oraz działań zmierzających do przyspieszenia założonej strategii, Rada Dyrektorów zadecydowała o wyłonieniu nowego lidera, który poprowadzi firmę Ericsson do następnej fazy rozwoju„.

Hans Vestberg
Hans Vestberg

Hans Vestberg mówi:Spędziłem w Ericsson dwadzieścia osiem fantastycznych lat, ostatnie siedem jako prezes firmy. W momencie kiedy branża wkracza w nową fazę rozwoju napędzaną przez 5G, Internet Rzeczy i Chmurę, nadszedł czas na nowego prezesa, który będzie kontynuował działania mające na celu utrzymanie pozycji firmy Ericsson jako lidera branży.

W połączeniu z publikacją wyników finansowych za drugi kwartał 2016 roku, firma przedstawiła również plan zmierzający do dalszej redukcji kosztów oraz adaptacji do obecnej sytuacji na rynku.

Jak wspomniano w raporcie, Zarząd w pełni wspiera plan redukcji kosztów jak również strategię i nową strukturę organizacyjną firmy” dodaje Johansson.

Jan Frykhammar
Jan Frykhammar

Jan Frykhammar, Executive Vice President i CFO, został mianowany ze skutkiem natychmiastowym jako pełniący obowiązki prezesa do czasu znalezienia następcy. Rozpoczęto proces rekrutacji na stanowisko zwyczajem firmy wyłonienie prezesa poprzedzi wewnętrzny i zewnętrzny proces rekrutacji.

Czytaj również:  Walutomat z nagrodą Portfel Wprost dla najlepszego FinTechu

Jan Frykhammar dołączył do Ericsson w 1991 roku, pełniąc od tego czasu funkcje w obszarze finansów. W 2009 roku, Frykhammar awansował na stanowisko Executive Vice President, CFO oraz Head of Group Function Finance. Poprzednio pełnił funkcję Head of Business Unit Global Services. Ukończył studia licencjackie na kierunku zarządzanie na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja).

Johansson mówi:Jan jasno zaznaczył że nie aspiruje do stałego pełnienia funkcji prezesa. Jestem jednak wdzięczny za podjęcie nowej funkcji. Jan zabezpieczy zarządzanie firmą w obecnej sytuacji.

Carl Mellander, pełniący do tej pory stanowisko VP & Group Treasurer, został pełniącym obowiązki CFO, ze skutkiem natychmiastowym.

Hans Vestberg pozostaje do dyspozycji Zarządu i kierownictwa firmy przez czas sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia.