Inflacja w Polsce rośnie coraz szybciej

forex waluty

W ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki wrześniowej inflacji mierzonej CPI. Indeks zaskoczył silnym odbiciem o 2,2% w ujęciu rocznym. Do skoku przyczyniły się głównie wyższe koszty transportu oraz ceny żywności. Wzrost poziomu cen był zbliżony do celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%. Wywołało to spekulacje dotyczące możliwego wcześniejszego zaostrzenia polityki pieniężnej i rozpoczęcia podnoszenia stóp procentowych przez NBP wcześniej niż oczekiwano, nawet już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Warto jednak powstrzymać się jeszcze z wyciągania długoterminowych wniosków na podstawie jednego wyniku. Dopiero kolejne zmiany pokażą, czy było to jednorazowe wahanie czy ceny będą nadal wzrastać w takim tempie. Jeżeli okaże się, że jest to incydentalne zdarzenie i inflacja spadnie poniżej 2%, szanse na wcześniejsze podwyższenie stóp procentowych spadną.

W Republice Czeskiej po raz kolejny zbliża się regulacja polityki pieniężnej. W ubiegłym tygodniu w głosowaniu czeskich bankierów o mały włos nie przeszła propozycja podwyższenia stóp procentowych. Oczekuje się jednak, że zostaną one podniesione w listopadzie. Korona powinna więc w dalszym ciągu się umacniać.

Pomimo spekulacji na temat wcześniejszego zaostrzenia polityki pieniężnej złoty osłabił się w zeszłym tygodniu. Jego kurs w stosunku do euro w piątek wynosił 4,31 EUR/PLN. Główna para walutowa tego dnia zanotowała kurs na poziomie 1,18 EUR/USD.

AKCENTA CZ a.s.