Innowacyjne polskie firmy rozwijają się dzięki współpracy z nauką

Magdalena Burnat-Mikosz, Deloitte
Magdalena Burnat-Mikosz (Deloitte)

27 polskich spółek, które znalazły się w tegorocznym rankingu firm technologicznie innowacyjnych „Deloitte Technology Fast 50 CE”, prowadzą działalność na terenie całej Polski, również z dala od największych aglomeracji miejskich. Do nich po 2014 roku będą skierowane środki unijne w ramach regionalnych programów operacyjnych. Aż 16 laureatów było beneficjentami dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W tym roku najwięcej swoich przedstawicieli w rankingu Deloitte, bo aż ośmiu, ma Warszawa. Siedem spółek pochodzi z Wrocławia, a Poznań i Gliwice mają po dwóch reprezentantów. Poza tym w rankingu znalazły się również firmy z Krakowa, Białegostoku, Lublina, Radomia, Łodzi, Szczecina, Rzeszowa oraz Gdyni. „Innowacje mogą rozwijać się wszędzie. Sukces naszych laureatów wynika ze sprawnego i szybkiego wdrożenia projektu, niejednokrotnie we współpracy z publicznymi jednostkami badawczymi. Sukces był możliwy, bo decyzja o podjęciu prac nad nową usługą czy produktem wynikała ze zdiagnozowanych potrzeb rynkowych” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Lider zespołu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej w Deloitte.

W tegorocznym rankingu znalazło się 16 beneficjentów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Były to: Billennium sp. z o. o., Comperia.pl S.A., DCC Labs sp. z o. o., eSky sp. z o. o., Future Processing sp. z o. o., Goclever sp. z o. o., IAI S.A., Inwestycje.pl S.A., ITMAGINATION sp. z o. o., LGBS Polska sp. z o. o., Morizon S.A., P.H. Elmat sp. z o. o., SMT Software S.A., Softhis sp. z o.o., Technitel Polska i Xi Investment sp. z o. o. „W ubiegłym roku w rankingu Deloitte było dwanaście firm, które skorzystały z naszych środków. Teraz mamy ich o cztery więcej. To najlepszy dowód na to, że program z roku na rok przynosi coraz lepsze efekty. Wieloletnie doświadczenie PARP oraz prowadzone badania wskazują, że rozwój innowacyjnych firm wpływa korzystnie na całą polską gospodarkę” – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

W latach 2007-2013 w ramach Programu przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, jednostki badawcze i naukowe oraz instytucje administracji publicznej na realizację różnego rodzaju projektów uzyskali wsparcie w wysokości ponad 10 mld euro.

„Gospodarka polska i europejska nie staną się innowacyjne bez przedsiębiorców, którzy jednak potrzebują wsparcia zarówno finansowego, jak i instytucjonalnego. Wtedy jest szansa na stopniowe odrabianie dystansu do światowych liderów innowacji” – podsumowuje Magdalena Burnat-Mikosz.