Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk i Transition Technologies pracują nad aplikacją, która zmieni sposób podejścia do kontrolowania emocji

NITI_4

W dzisiejszym świecie żyjemy szybko i równie szybko musimy mierzyć się ze zmieniającymi się emocjami. Taka dynamika sprawia, że trudno świadomie ich doświadczać, a co za tym idzie, rozumieć skąd się biorą. Polska firma Transition Technologies opracowała aplikację Name It Tame It, która pomoże w codziennej obserwacji naszych stanów emocjonalnych.

Tempo życia, ciągły stres, nadmierne ambicje, czy brak równowagi między życiem prywatnym i zawodowym powoduje, że coraz więcej osób ma problemy z kontrolowaniem własnych emocji. Na szczęście coraz częściej się o nich mówi. Nie tylko w kontekście psychoanalizy i psychoterapii, ale też w kontekście poprawy jakości życia, coachingu oraz wszelkich dyskusjach dotyczących rozwoju osobistego.

Odpowiedzią na te wyzwania jest mobilna aplikacja Name It Tame It, dzięki której użytkownik może notować swoje stany emocjonalne, jak np. radość, lęk, czy złość – z uwzględnieniem czasu oraz miejsca, w których najczęściej odczuwa tego typu emocje. Aplikacja może służyć nie tylko osobom zorientowanym na rozwój osobisty czy naukowcom, ale każdemu kto chce choć trochę bardziej świadomie przeżywać codzienne czynności, spotkania i rozmowy.

NITI_3– Aplikacja służy do notowania emocji przez użytkownika w dwóch przypadkach. Po pierwsze podczas intensywnej reakcji emocjonalnej, we wzburzeniu czy lęku etc. Po drugie w codziennych aktywnościach, aby wyrabiać nawyk obserwacji własnych stanów emocjonalnych przez użytkownika. Spostrzeganie, obserwacja, a następnie notowanie emocji tj. np. złości, strachu, radości – pozwala regulować oraz uspokajać system nerwowy. W naszym założeniu aplikacja ma spełniać funkcje edukacyjne oraz społecznościowe, być może okaże się, że także terapeutyczne. Cieszymy się, że nasze rozwiązanie może komuś pomóc i znacznie poprawić jego komfort życia. – mówi Anita Wielgosz, analityczka trendów w obszarze design, projektantka Name It Tame It. Nazwij i ujarzmij!

NITI_2

Na podstawie obserwacji historii oraz mapy z zaznaczonymi miejscami, narzędzie pokazuje użytkownikowi wzory powstawania emocji. Dzięki temu, może on przewidzieć prawdopodobieństwo ich wystąpienia, a tym samym lepiej je kontrolować. To właśnie monitorowanie emocji jest pierwszym etapem w wielostopniowych modelach samoregulacji, proponowanych przez współczesnych psychologów. Aplikacja pozwala także na odtworzenie emocji z historii, co może być przydatne nie tylko do samodzielnej analizy, ale być może znajdzie też zastosowanie podczas spotkań z terapeutą. W ten sposób łatwiej będzie odtworzyć ulotne szczegóły i prześledzić szerszy kontekst sytuacji pacjenta, np. w jakich porach dnia i w jakich miejscach pojawiało się konkretne uczucie oraz zaproponowane działania przynoszą zamierzone efekty. Rozwiązanie Name It Tame It może okazać się również przydatne dla osób zorientowanych na rozwój osobisty. Samoświadomość własnych stanów emocjonalnych, jest elementem budującym inteligencję emocjonalną. Wpływa ona na polepszenie samokontroli, tym samym wzmacniając motywację. Ponadto, dana osoba może obserwować własne stany emocjonalne, dzięki temu wykryć wczesne objawy depresji, czy zapobiegać jej nawrotom.

Naszemu funkcjonowaniu nieustannie towarzyszy jakiś nastrój, a codzienne wydarzenia wywołują w nas różne emocje. Liczymy na to, że ta aplikacja będzie pomocna dla osób, które chciałyby się dokładniej przyjrzeć swoim stanom emocjonalnym. Zauważenie ich, a także próba określenia, skąd pochodzą, są ważnymi krokami w procesie uczenia się tzw. ”panowania” nad emocjami. Dzięki temu możemy na nie wpływać – na przykład unikać sytuacji, czy miejsc, które wiążą się z negatywnymi odczuciami, lub próbować te okoliczności zmienić, a bardziej koncentrować się na tym, co dla nas przyjemne – tłumaczy Ewa Domaradzka z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

To co wyróżnia Name It Tame It, to różnorodność w sposobie dodawania informacji o własnym samopoczuciu. Twórcy aplikacji zadbali o to, aby informacje o aktualnym stanie emocjonalnym można było dodawać za pomocą wpisów tekstowych, rysunków, nagrań audio, czy zdjęć. Dzięki połączeniu aplikacji z popularnymi portalami społecznościowymi, istnieje także możliwość udostępnienia treści o własnym samopoczuciu w formie wpisu.

– Chcemy by nasze rozwiązanie było pomocne przede wszystkim dla zwykłych ludzi czyli dla każdego z nas. Mamy jednak nadzieję, że aplikacja stanie się też impulsem dla świata naukowców w zakresie odkrywania nowych, skutecznych scenariuszy terapeutycznych. Nasze narzędzie mobilne otwiera szereg możliwości w badaniach oraz eksperymentach w obszarze emocji, ich przewidywania oraz znaczenia dla funkcjonowania człowieka. Chcemy zapewnić ciągłość prac i rozwój aplikacji. Dlatego też, gorąco zachęcamy wszystkich przedstawicieli świata nauki do przyłączenia się do naszego projektu w ramach partnerstwa równoległego i systemu grantów – dodaje Grzegorz Górski, dyrektor ds. Operacyjnych Software Solutions Center w Transition Technologies.

Aplikacja Name It Tame It została opracowana przez Transition Technologies, polską Grupę Kapitałową specjalizującą się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dla kluczowych gałęzi gospodarki. Obecnie firma razem z Instytutem Psychologii PAN bada potencjał wykorzystania mobilnego rozwiązania w terapiach. W badaniu udział może wziąć każda osoba, rejestrując się na stronie. Grupa od kilku lat silnie angażuje się w życie społeczne. Tworzenie unikatowych rozwiązań pomagających poprawić komfort ludzkiego życia oraz szeroko rozumiana edukacja stanowią istotną częścią codziennej praktyki biznesowej i są nieodłącznym elementem planów na przyszłość.

Aplikacja Name It Tame It jest dostępna na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym iOS oraz Android.