REKLAMAtłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl
MEDIA Instytut Zamenhofa rozpoczyna monitoring naruszeń wobec dziennikarzy

Instytut Zamenhofa rozpoczyna monitoring naruszeń wobec dziennikarzy

Do zespołu ekspertów Instytutu Zamenhofa dołączył Piotr Drabik, dziennikarz portalu RadioZET.pl.  Będzie koordynował Monitor Zamenhofa, czyli repozytorium naruszeń wobec dziennikarzy i pracowników mediów.

Używanie gazu łzawiącego wobec reporterów, oskarżenia o zniesławienie z art. 212 Kodeksu karnego czy próby nacisku a nawet szantaż – to tylko niektóre przykłady coraz bardziej powszechnych naruszeń praw i wolności, przysługujących dziennikarzom, operatorom kamer, fotografom i innym pracownikom redakcji oraz freelancerom.

– W trosce o ich bezpieczeństwo Instytut Zamenhofa rozpoczął program zbierania i opisywania wszystkich sygnałów o utrudnianiu pracy lub nękaniu przedstawicieli mediów. W ostatnim czasie byliśmy świadkami takich naruszeń przez policję, zwłaszcza podczas protestów, zgromadzeń publicznych i manifestacji. Ale gdy mówimy o naruszeniach wobec przedstawicieli mediów nie mamy na myśli wyłącznie zagrożeń o charakterze fizycznym. Chcemy jasno również wskazać, które instytucje utrudniają lub uniemożliwiają dostęp do informacji publicznej oraz udokumentować i upublicznić przypadki nacisków czy szantażu wobec dziennikarzy – mówi Grzegorz Kwolek, członek zarządu Instytutu Zamenhofa.

Do tej pory w Polsce nie było jednego zbioru wszystkich tego typu naruszeń wobec dziennikarzy. Dlatego powstał Monitor Zamenhofa, który będzie publikowany w formie kwartalnych i rocznych raportów. – Bardzo nam zależy nie tylko na odnotowaniu nagłośnionych już przypadków naruszeń praw i wolności pracowników mediów, ale i zbieraniu sygnałów bezpośrednio od dziennikarzy czy fotografów, także z mediów lokalnych. Zachęcamy przedstawicieli mediów do zgłaszania nam wszystkich takich przypadków – mówi Grzegorz Kwolek.

W tym celu Instytut Zamenhofa uruchomił specjalną skrzynkę mailową, gdzie można wysyłać wszelkie przypadki politycznych i prawnych nacisków oraz innych przypadków utrudniania pracy dziennikarzy. Jej adres to: monitor@zamenhof.pl.

Monitor Zamenhofa będzie koordynował dziennikarz Piotr Drabik, który właśnie dołączył do zespołu ekspertów Instytutu Zamenhofa. Obecnie pracuje w redakcji portalu RadioZET.pl, wcześniej związany z TVN24 i „Dziennikiem Polskim”. Drabik jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz uczestnikiem międzynarodowych projektów dziennikarskich.

Exit mobile version