Jak Polacy oceniają kantory internetowe – ranking opineo.pl

Mimo że każdy z nas na wiele tematów ma własną opinię, dokonując zakupów lub wybierając potrzebne usługi często kierujemy się zdaniem i doświadczeniem innych. Nie inaczej jest wtedy, gdy zamierzamy wirtualnie wymienić walutę. Jak kantory internetowe prezentują się w oczach klientów?

forex waluty

Dobre recenzje potencjalnych klientów zachęcą do sfinalizowania transakcji, zaś nieprzychylne – doprowadzą do rezygnacji z niej. Rad (odnośnie do e-sklepów, firm czy produktów) udzielają użytkownicy portalu Opineo.pl, niezależnej platformy, której celem jest wspieranie i aktywizacja komunikacji pomiędzy konsumentami a firmami. Serwis pomaga w podejmowaniu decyzji na podstawie opinii społeczności internetowej. Konsumenci z jednej strony mogą wyrazić swoje zdanie na temat konkretnej firmy czy usługi, a z drugiej – zasięgnąć języka na interesujący temat. Korzystają z tego klienci, podejmując bardziej świadome decyzje zakupowe, skorzystać mogą również przedsiębiorstwa, które – znając opinie swoich konsumentów – mogą podnosić jakość swoich usług.

Co trzeba podkreślić – jest się czym kierować. W serwisie znajduje się już blisko 10 mln opinii na temat 41 tysięcy e-sklepów i firm oraz 17,5 mln produktów. Wśród recenzowanych przedsiębiorstw znajdują się również kantory internetowe.

Kantory internetowe w opinii Internautów

Jak – w opinii Internautów – prezentują się największe polskie kantory internetowe? Co mówi się o nich w sieci? Sprawdziliśmy opinie użytkowników Opineo.pl na temat dziesięciu największych wirtualnych kantorów działających w Polsce. Pod uwagę wzięto więc następujące platformy: Cinkciarz.pl, InternetowyKantor.pl, LiderWalut.pl, Walutomat.pl*, KantorOnline.pl, ErgoKantor.pl, WalutoBox.pl, DobryKantor.pl, RKantor.com oraz Kantoria.com.

Wyznacznikiem wielkości była łączna liczba opinii użytkowników na temat działalności poszczególnych kantorów. Uwypukliła ona znaczne różnice w popularności pomiędzy platformami.

*W rankingu uwzględniono również serwis Walutomat.pl, reklamowany jako „największa, pozabankowa giełda wymiany walut w Europie”. Nie jest to standardowy kantor internetowy, zarabiający na spreadzie (różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty), jednak pobieranie prowizji za usługi powoduje, że jego działalność opiera się na analogicznych zasadach.

Tabela 1. Łączna liczba opinii o największych kantorach internetowych

Łączna liczba opinii o największych kantorach internetowych
Opracowanie własne na podstawie danych portalu Opineo.pl. Stan na 19 września 2016 roku.

Pozytywne, neutralne czy negatywne?

Ważniejszy jednak od samej liczby opinii, jest ich rodzaj. Wyliczenie odsetka recenzji pozytywnych, neutralnych oraz negatywnych z całkowitej liczby ocen poszczególnych kantorów internetowych, pozwoliło na przedstawienie danych, które można porównywać.

Tabela 2. Opinie pozytywne, neutralne i negatywne na temat największych kantorów internetowych

Opinie pozytywne, neutralne i negatywne na temat największych kantorów internetowych
Opracowanie własne na podstawie danych portalu Opineo.pl. Stan na 19 września 2016 roku.

Porównanie to pozwala na wyciągnięcie kilku wniosków. Po pierwsze – funkcjonujące w Polsce kantory internetowe cieszą się raczej dobrymi ocenami (odsetek pozytywnych opinii nie jest niższy niż 98%), niewielu użytkowników wypowiada się o nich neutralnie (nie więcej niż 1,60%) lub negatywnie (nie więcej niż 0,23%). Po drugie – posiadanie wysokiej łącznej liczby opinii wiąże się z większym ich zróżnicowaniem (vide Cinkciarz.pl, InternetowyKantor.pl), niemniej jest ono również widoczne w odniesieniu do części rzadziej ocenianych platform (jak w przypadku WalutoBox.pl oraz RKantor.com). Po trzecie – tylko w przypadku trzech kantorów internetowych nie odnotowano żadnych negatywnych opinii (wśród nich znajduje się również ErgoKantor.pl).

Odsetek pozytywnych opinii w łącznej ich liczbie odwraca nieco przedstawiony wcześniej ranking kantorów internetowych. Okazuje się, że wielkość platformy nie do końca współgra z poziomem zadowolenia klientów.

Wykres 1. Odsetek pozytywnych opinii o największych kantorach internetowych

Odsetek pozytywnych opinii o największych kantorach internetowych
Opracowanie własne na podstawie danych portalu Opineo.pl. Stan na 19 września 2016 roku.

Od poziomu i jakości usług do poczty pantoflowej

Portal Opineo.pl pozwala na recenzowanie usług i produktów w kilku kategoriach. W odniesieniu do kantorów internetowych, najczęściej są to: ocena ogólna, poziom obsługi klienta, jakość wykonanej usługi oraz perspektywa polecenia przedsiębiorstwa znajomym. W każdej z tych kategorii wskazywać można różnice w ocenach poszczególnych kantorów.

Ogólna ocena największych kantorów internetowych

Ogólna ocena największych polskich kantorów internetowych prezentuje się korzystnie, niemniej pomiędzy poszczególnymi platformami widoczne są różnice. W dziesięciostopniowej skali aż 4 kantory uzyskały notę 9,6 pkt – ErgoKantor.pl, Kantoria.com, KantorOnline.pl oraz InternetowyKantor.pl. Najniższą ocenę ogólną przyznano portalowi WalutoBox.pl – 9,2 pkt.

Wykres 2. Ocena ogólna największych kantorów internetowych

Ocena ogólna największych kantorów internetowych
Opracowanie własne na podstawie danych portalu Opineo.pl. Stan na 19 września 2016 roku.

Poziom obsługi klienta

Kolejną ocenianą kategorią jest poziom obsługi klienta. Najlepiej prezentują się tutaj dwa kantory (ErgoKantor.pl oraz KantorOnline.pl), które pochwalić mogą się oceną 9,6 pkt. Niższe noty zdobyły kantory internetowe, które przodują w największej łącznej liczbie opinii (Cinkciarz.pl – 9,5 pkt, InternetowyKantor.pl – 9,4 pkt). Ranking zamyka natomiast WalutoBox.pl (9,1 pkt).

Wykres 3. Poziom obsługi klienta w największych kantorach internetowych

Poziom obsługi klienta w największych kantorach internetowych
Opracowanie własne na podstawie danych portalu Opineo.pl. Stan na 19 września 2016 roku.

Jakość wykonanej usługi

Niemniej ważnym wyznacznikiem oceny jest jakość wykonanej usługi. Tutaj ponownie najwyższymi notami wykazać mogą się ErgoKantor.pl oraz KantorOnline.pl – 9,6 pkt, dalej znajduje się m.in. platforma Kantoria.com (9,5 pkt). Listę po raz kolejny zamyka WalutoBox.pl, ze średnią ocen równą 9,1 pkt.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku dwóch kantorów – Cinkciarz.pl oraz InternetowyKantor.pl – ocena jakości wykonanej usługi nie jest możliwa.

Wykres 4. Jakość wykonanej usługi w największych kantorach

Jakość wykonanej usługi w największych kantorach internetowych
Opracowanie własne na podstawie danych portalu Opineo.pl. Stan na 19 września 2016 roku.

Polecenie firmy znajomym

Jako że dobre rekomendacje szybko się rozchodzą, możliwość polecenia firmy znajomym jest kategorią szczególnie istotną. Wybór kantoru internetowego, w którym będziemy chcieli wymienić walutę, jeszcze łatwiej niż opinie Internautów, rozstrzygną pozytywne doświadczenia znajomych. Najchętniej polecanymi kantorami w rankingu są ErgoKantor.pl, KantorOnline.pl, Kantoria.com oraz InternetowyKantor.pl (9,7 pkt). Najmniej użytkowników poleci WalutoBox.pl (9,3 pkt).

Wykres 5. Polecenie kantoru internetowego znajomym

Polecenie kantoru internetowego znajomym
Opracowanie własne na podstawie danych portalu Opineo.pl. Stan na 19 września 2016 roku.