Jak skutecznie łączyć sms i email marketing

sms i email marketing

Masz newsletter i zastanawiasz się nad sms mailingiem? A może kontaktujesz się z klientami poprzez smsy reklamowe, ale chciałbyś poszerzyć swoje działania marketingowe o mailing? Zastanawiasz się, jakie są plusy takiego rozwiązania i czy jest ono opłacalne? Jeśli tak, to zapraszam do lektury. W artykule postaram się przybliżyć ci, czym jest sms i email marketing oraz czy warto połączyć te dwa kanały w całość.

E-mail marketing czyli atrakcyjny przekaz

Z reguły, korzystając z email marketingu, możesz wybierać z kilku rodzajów maili:

  • Najbardziej znany jest newsletter. Służy do przekazania twoim odbiorcom najnowszych informacji o życiu firmy czy publikacji nowego wpisu na blogu. Takie maile wysyłane do klienta nie tylko informują go o nowościach, ale również podtrzymują relację z nim.
  • Możesz rozsyłać maile w formie katalogu prezentującego nowe produkty, wyprzedaże, oferty last minute – ta opcja będzie dobra jeśli celem twojego e-mail marketingu jest zwiększenie sprzedaży.
  • Trzeci sposób to mailing – to wiadomości z informacjami pilnymi, które pojawiają się nagle, jak kupony czy bony zniżkowe.
  • Na pewno spotkałeś się z mailami wysyłanymi do klientów w trakcie i po dokonaniu transakcji – to maile transakcyjne. Informują one o etapach transakcji, parametrach zakupionego produktu, stanie płatności, itd.
  • Możesz też skorzystać z autoresponderów czyli automatycznych wiadomości zwrotnych. Kiedy klient wysyła do ciebie wiadomość, automatycznie dostaje maila zwrotnego np. z informacją o twojej chwilowej niedostępności z powodu urlopu, albo po prostu z podziękowaniem za kontakt i obietnicą odpowiedzi w konkretnym czasie.

skrzynka mailowa

E-mail marketing to dobra forma, jeśli chcesz atrakcyjnie zaprezentować ofertę. Daje on możliwość przesyłania zdjęć i załączników, co dodatkowo przyczynia się do polepszenia odbioru oferty. Dzięki niemu możesz zachęcić odbiorców do wejścia w interakcje i w ten sposób budować relacje, które zwiększą liczbę twoich lojalnych klientów. Poczta internetowa to jedno z najczęściej używanych narzędzi komunikacji. Ilość kont mailowych szybko rośnie, dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż dużo więcej osób posiada mail, niż np. konto na serwisie społecznościowym. Również dotarcie do użytkownika jest prostsze i skuteczniejsze, ponieważ wszystkie maile wyświetlają się odbiorcy. Posty w serwisie Facebook niekoniecznie.

Aby prawidłowo zrealizować mailing musisz jednak odpowiednio poznać swoich odbiorców i kierować reklamę do osób, które są zainteresowane proponowanym przez Ciebie rozwiązaniem. Realizowane działania powinny zostać oparte na danych, w tym celu niezbędny jest system, dzięki któremu otrzymasz zbiór danych pomocnych w tworzeniu i realizacji kampanii. Takim narzędziem jest https://dmsales.com/e-mail-marketing/, oferuje ono szereg praktycznych rozwiązań, które usprawnią działania i odpowiednio je ukierunkują.

Sms marketing czyli krótko, zwięźle i na temat

Po drugiej stronie mamy sms. E-mail szeroko opisywał nam ofertę, sms przynosi jedynie zajawkę tematu czy szybki komunikat. Tutaj również wyróżniamy kilka typów wiadomości:

  • Możemy skorzystać z smsów typu Pro, które mają możliwość wyświetlania nazwy nadawcy, a nie numer telefonu. Dzięki temu odbiorca od razu wie, od kogo jest ta wiadomość, nie może jednak na nią odpowiedzieć.
  • Jeśli chcesz dać klientowi możliwość odpowiedzi możesz skorzystać z smsów 2-way. Ten rodzaj sprawdzi się, jeśli np. chcesz uzyskać feedback na temat obsługi w swoim sklepie internetowym. Odbiorca będzie mógł wysłać ci odpowiedź, przykładowo, na ile w skali 1-5 ocenia jakość twojej obsługi klienta.
  • Jeśli zależy ci na ekonomiczniejszej wersji, możesz skorzystać z smsów Będą one wysyłane hurtowo poprzez losowy numer telefonu – odbiorca nie będzie wiedział od razu od kogo dostał wiadomość, ale jest to zdecydowanie najtańsza opcja.
  • Istnieje również opcja wysyłki wiadomości, które od razu wyświetlą się jako komunikat na ekranie telefonu – to smsy Flash, natomiast jeśli chcesz dotrzeć do klientów szybciej skorzystaj z opcji sms Fast – pozwoli ci to szybciej dotrzeć do konkretnych osób.
  • Możesz też użyć smsów Voice (treści dźwiękowych), MMS (przesyłanie zdjęć, grafik) oraz smsów Global (obejmujących odbiorców z wszystkich państw świata).

Niewątpliwym plusem smsa jest to, że praktycznie każdy go otwiera i to zwykle dość szybko, dlatego warto docenić ten kanał komunikacji z klientem. Na marketing smsowy, podobnie jak na mailing, każdy musi wyrazić zgodę, więc smsy reklamowe nie są odbierane jako nachalne. Tak samo jak w przypadku mailingu, aby kampania mogła przynieść odpowiednie efekty koniecznym jest korzystanie z narzędzi, aby efekty jakie otrzymamy spełniły nasze oczekiwania. W tej formie kampanii możesz wykorzystać fizyczne położenie klienta (np. bliskość sklepu stacjonarnego) i odpowiednio dostosować do tego wiadomość. Zarówno w e-mail jak i w sms marketingu należy postawić na personalizację. Imię, lokalizacja, miejsce zamieszkania, wcześniejsze zakupy czy odwiedziny strony internetowej – to pomoże ci dostosować komunikat do odbiorcy, tak by jak najlepiej odpowiadał jego potrzebom. Ta forma marketingu pozwala błyskawicznie i jasno przekazać komunikat, szybko uzyskać reakcję, ale również regularnie powiadamiać klienta o ważnych informacjach. Warto skorzystać z profesjonalnych systemów do generowania buyer person oraz realizowania kampanii SMS. Tutaj przeczytasz więcej o możliwościach DMSendera.

odczytywanie wiadomości sms

Sms i email – a jedno nie wystarczy?

Pewnie wystarczy. Zasadnicze pytanie brzmi jednak, czy Tobie odpowiada to co „wystarczające”, czy może zależy ci na tym, aby skutecznie dotrzeć z ofertą do większej liczby osób? Jeśli na tym drugim, to połączenie smsów i maili wydaje się być dobrym pomysłem. Obie te kampanie uzupełniają się, np. smsy są dużo częściej otwierane niż maile, natomiast wiadomości e-mail mogą zawierać więcej informacji, ponieważ mogą być dłuższe niż smsy. Krótki smsowy komunikat może służyć do poinformowania odbiorcy, że właśnie wysłałeś mu specjalną ofertę na maila. Może również przypomnieć o kończącej się wyprzedaży, o której informowałeś wcześniej za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warto użyć smsa jako przypomnienia, że dana sprzedaż dobiega końca.

Biorąc pod uwagę różnorodność przekazu, mamy kolejny plus łączenia tych sposobów kontaktu z klientem. Pozwoli to łatwiej dotrzeć do klientów, zarówno tych online jak i offline, tych którzy lubią krótkie przekazy, ale też tych, którzy wolą więcej informacji i ładne grafiki.

Na wiadomości mailowe czyha niestety pułapka – jeśli nie będą odpowiednio przygotowane, mogą trafić do spamu, a wtedy klapa. Wykorzystując oba narzędzia możemy liczyć na dotarcie wiadomości sms, której problem nie dotyczy. W ten sposób możemy również dotrzeć do osób, które nie posiadają poczty e-mail, rzadko ją sprawdzają lub mają bardziej restrykcyjnie narzędzia wyłapywania reklamowych wiadomości.

Kampanie łączące sms i e-mail możemy w pełni zautomatyzować. Ustalić, kiedy mają być wysyłane e-maile ze szczegółowymi informacjami oraz zaplanować wysyłkę przypominających smsów. Klienci cenią sobie przecież swój czas (nie muszą szukać co i gdzie, odpowiednia informacja wraz z potrzebnym linkiem sama do nich przychodzi) oraz wygodę (nie muszą pamiętać np. o zbliżającej się wizycie u lekarza bo dostaną o niej info sms, a szczegółowe informacje będą zawarte w mailu potwierdzającym zapisanie się na wizytę).

Przykłady kampanii opartych na sms i email marketingu

Teorię już zaliczyliśmy, teraz czas na przykłady zastosowania połączenia marketingu sms i email w konkretnej branży. Są to tak uniwersalne narzędzia, że w zdecydowanej większości branż znajdą zastosowanie.

Przykład pierwszy: zniżki i kupony

Ten sposób przyda ci się zwłaszcza, gdy twoim głównym celem będzie osiągnięcie wzrostu sprzedaży. W tym wypadku możesz najpierw wysłać maila promującego konkretne produkty (mailing), a następnie wysłać sms, do którego dołączysz kod ze zniżką do sklepu internetowego – kod oczywiście ograniczony czasowo, by skuteczniej przyciągnąć uwagę odbiorcy. Takie podejście z pewnością zachęci klientów do działania i poskutkuje wzrostem sprzedaży.

Przykład drugi: transakcje

Tutaj szczególnie odwołujemy się do wygody klienta. Po dokonanej transakcji można wysłać mail z potwierdzeniem rozpoczęcia transakcji, parametrami produktu, podziękowaniem za zakup, zaksięgowaniem płatności, z fakturą… To jest jasne. Jednak tutaj warto dodać wiadomości sms, które będą informowały odbiorcę o statusie zamówienia, przypomną o płatności, poinformują o jej zaksięgowaniu czy o nadaniu przesyłki. Dodatkowym plusem będzie wysłanie informacji o planowanym dostarczeniu towaru niedługo przed przybyciem kuriera.

Przykład trzeci: newsletter

Do tradycyjnego newslettera, który wysyłasz za pośrednictwem poczty email, możesz dołączyć powiadomienie sms. Przyda ci się to do budowania jeszcze lepszej relacji z odbiorcami, co na pewno wpłynie na powiększenie się grona twoich lojalnych klientów. Nawet jeśli twój produkt będzie droższy, klient, ze względu na sympatię wobec twojej firmy i poczucia specjalnego traktowania, będzie wolał dokonać zakupu u ciebie niż u konkurencji. W ten sposób możesz poinformować o nowościach jakie zachodzą w twojej firmie, a po więcej informacji zaprosić na email.

Przykład czwarty: zaproszenie

Jeśli chcesz zorganizować jakieś wydarzenie, konferencję czy webinar możesz wysłać potencjalnie zainteresowanym odbiorcom wiadomość email z zaproszeniem, a kiedy już dokonają zapisu, wysłać najważniejsze informacje za pomocą smsa.

Przykład piąty: przypomnienie

Na pewno spotkałeś się z tym sposobem w branży usługowej. Gabinety lekarskie często korzystają z marketingu łączonego i po zapisaniu się na wizytę, wysyłają na maila potwierdzenie wraz z podstawowymi informacjami na temat tego, gdzie dokładnie, kiedy i u kogo odbędzie się wizyta, a na dzień przed wizytą przypominają, za pomocą wiadomości sms, o planowanej wizycie. Możesz wykorzystać ten model niemal w każdej branży, w której niezbędna jest rejestracja przed wykonaniem usługi.

Podsumowując, email przyda ci się kiedy będziesz chciał przekazać swoją ofertę w atrakcyjniejszy sposób, natomiast sms uzupełni twoje kampanie w zwięzły przekaz, często zachęcający do podjęcia konkretnego działania. Dzięki kampanii łączącej e-mail marketing z sms marketingiem masz szansę szybciej i efektywniej trafić do swoich odbiorców, co w konsekwencji przełoży się np. na wyższą sprzedaż w sklepie. Wymaga to podjęcia większego wysiłku, który jednak przynosi konkretne, mierzalne zyski.