Jaki jest wpływ FBI na wyniki wyborów? Karta rosyjsko-chińska

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Komunikat szefa FBI spowodował ulgę w sztabie demokratów. Rynki zareagowały entuzjastycznie. Moskwa i Pekin chcą integrować własne systemy kartowe.

Komunikat FBI na temat zarzutów

Na dzień przed wyborami na rynki trafiła informacja od dyrektora FBI, że przegląd nowych maili, które zostały odkryte nie zmienia wniosków agencji. Dla przypomnienia jest to brak podstaw do postawienia zarzutów karnych. Dlaczego w ogóle piszemy o postępowaniu FBI w komentarzu walutowym? Sam fakt stawiania kandydatowi na prezydenta USA zarzutów karnych był szeroko komentowany i wykorzystywany w kampanii prezydenckiej. Od czasu nawrotu tej afery Hillary Clinton zaczęła tracić swoją przewagę nad Donaldem Trumpem. Rynki odczytały ten komunikat jako wzrost szans kandydatki demokratów na urząd prezydencki. W rezultacie dolar umocnił się o około 0,5% względem euro. To odpowiednik mniej więcej 2 groszy na EUR/PLN. Czy to dużo? Tak, był to bardzo silny ruch biorąc pod uwagę zmiany na kontraktach terminowych, które pokazują, że coraz mniej inwestorów wierzy w podwyżkę stóp procentowych w grudniu. W rezultacie ruch ten również zanegował straty dolara wynikające z 5% zmniejszenia szans na podwyżkę stóp w grudniu. To zresztą nie koniec reakcji rynków. W górę poszły również surowce przemysłowe. Miedź jest najdroższa od ponad roku.

Sojusz finansowy Moskwy i Pekinu

Oba te kraje znane są z tworzenia równoległych rozwiązań do zachodniego świata. Nie inaczej jest tym razem. Właśnie rozważane jest połączenie systemów płatności kartą obydwu tych krajów. Powodem rozwoju rosyjskiej technologii kartowej jest wpływ sankcji zachodnich. W ten sposób powstał MIR, który na rynku jest już niemal rok. Wskazuje się na zyski z uniezależnienia od światowego systemu rozliczeń, a mówiąc wprost na nieskuteczność sankcji zachodnich. Dotychczas rosyjskie banki, które były najbardziej zaangażowane we wspieranie władz miewały problemy z blokowaniem ich transakcji. Wątpliwym jest by ten ruch uniezależnił Rosję od zachodnich systemów. Nie zmienia to faktu, że chiński Unionpay jest przyjmowany w większości państw na świecie w tym w niektórych placówkach w Polsce.

Dane makroekonomiczne

Od rana poznaliśmy słabsze od oczekiwań dane z Niemiec. Zamówienia w przemyśle spadły w ujęciu miesięcznym o 0,6% podczas gdy zdaniem analityków miały wzrosnąć o 0,3%. Dane te trafiły jednak na rynek, który właśnie dyskontował powrót Hillary Clinton co tylko wsparło ten ruch.

Dzisiaj w kalendarzu brak ważnych danych makroekonomicznych, aczkolwiek przypadające na jutro wybory w USA z pewnością nie spowodują, że na rynkach zapanuje nuda.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl