Kolejne rekordy na Dow Jones. Morawiecki zapowiedział potężny pakiet inwestycji

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Janet Yellen rekomenduje pozostawienia anty recesyjnych ograniczeń dla banków cały czas w mocy. Rekordy na średniej przemysłowej Dow Jones tuż przed kwartalnymi wynikami spółek. 100 mld inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Środki antyrecesyjne stają się regularnymi

Kryzysy finansowe oprócz całej masy negatywnych skutków mają też kilka drobnych pozytywnych aspektów. Jednym z nich są wyciągane lekcje. Niestety większość tych lekcji na dłużej trafia zaledwie do podręczników ekonomicznych. Wyjątek od tej reguły widzimy w USA, gdzie właśnie przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo sektora finansowego pomimo wyraźnej poprawy mają zostać utrzymane. Mowa między innymi o większych kapitałach własnych banków. Rezygnacja z tych ograniczeń w przypadku zawirowań na rynkach powodowałaby, że powtórka z 2008 roku byłaby bardziej prawdopodobna. Pytanie czy zostaną te regulacje utrzymane w przyszłości.

Kolejne rekordy na Dow Jones

Wczoraj poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wynik 247 tysięcy był bardzo mocno zbliżony do oczekiwań. O tym, że dane te nie miały większego wpływu świadczy spokojna reakcja rynków walutowych. Spokój jednak dał sygnał dla inwestorów giełdowych. Przewidując lepsze wyniki kwartalne rozpoczęli oni podkupywanie akcji. W rezultacie oglądaliśmy rekordowe zamknięcie na jednym z kluczowych indeksów Dow Jones Industrial.

100 mld na inwestycje infrastrukturalne w 10 lat

Jeżeli ktoś sądził, że dobre wyniki obecnego budżetu przełożą się na spłatę zadłużenia Polski może już przestać się łudzić. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział właśnie potężny pakiet inwestycji infrastrukturalnych w ramach polsko-chińskiego forum Pasa i Szlaku. Program ma na celu wsparcie budowy autostrad, szybkiej kolei, inwestycje energetyczne a nawet żeglowność rzek. Ostatnie duże przygody w ramach inwestycji infrastrukturalnych przy budowie dróg nie zakończyły się co prawda spektakularnym sukcesem, ale to wcale nie znaczy, że to się powtórzy.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – inflacja konsumencka,
  • 14:30 – USA – sprzedaż detaliczna,
  • 15:15 – USA –  produkcja przemysłowa,
  • 16:00 – USA – Raport Uniwersytetu Michigan.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl