Komentarz walutowy: W USA coraz mniej nieznanych. 70-letnie obligacje Austrii.

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Sondaże znają już zwycięzcę wyborów z USA. Pytanie czy na końcu kampanii jakieś gwałtowne wydarzenie nie odwróci jej losów. Austria sprzedała obligacje z datą wykupu na 2068 rok. Rafał Sura kandydatem PiS do RPP.

Sytuacja w USA coraz bardziej klarowna

Sondaże wyborcze wciąż dają przewagę Hillary Clinton przed Donaldem Trumpem. Rynki uspakajają się będąc coraz bardziej przekonane, że wynik wyborów jest już przesądzony. Drugim ważnym elementem kształtującym wartość dolara jest grudniowe posiedzenie FED. Jeszcze niedawno rynki oceniały szansę na grudniową podwyżkę na 70%, dzisiaj jest już to niemal 80%. Te dwa czynniki powodują, że dolar umacnia się wobec innych walut. Z polskiego punktu widzenia najważniejszym efektem tej zmiany jest osłabianie się euro wobec dolara. Jak to często bywa w takiej sytuacji wraz z euro osłabia się złoty. Dlatego też oglądamy obecnie euro po 4,32 zł, a frank po raz kolejny atakuje poziom 4 zł.

Na jaki okres można sprzedać obligacje

Trzy tygodnie temu Włosi sprzedali 50-letnie obligacje skarbowe. Takie same obligacje emitowały już Francja i Hiszpania. Jest to szczególnie dziwne, gdyż sytuacja przede wszystkim Włoch powinna budzić pewien niepokój. Kraj ten w końcu zadłużony jest wyraźnie powyżej 100% PKB. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy bardzo przychylnie potraktowali te emisje, oczekując relatywnie niskiej marży. Wczoraj do grona państw emitujących długoterminowe obligacje dołączyła Austria z papierami 70 letnimi. Po tych działaniach widać, że inwestorzy spodziewają się jeszcze wielu lat słabej koniunktury w strefie euro. Oczekiwanie to jest sprzeczne z zapowiedziami normalizacji polityki przez EBC.

Znamy nowego członka RPP

Nowy szef KNF, po tym jak uprzednio zrezygnował ze stanowiska w RPP pozostawił po sobie wolne miejsce. Kandydatem Senatu zgłoszonym przez PiS, czyli o ile nie wydarzy się nic niespodziewanego nowym członkiem Rady, ma zostać Rafał Sura. Głosowanie, będące obecnie tylko formalnością odbędzie się za trzy tygodnie. Kim jest Rafał Sura? Jest doktorem habilitowanym, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale co najważniejsze specjalizuje się w prawie finansowym i administracyjnym. Zajmował się zagadnieniami zarówno nadzoru nad rynkami finansowymi, jak i podmiotów stojących na straży bezpieczeństwa finansowego państwa. Nie zmienia to faktu, że nie znamy poglądów Sury na politykę monetarną kraju, a to w ten sposób Rada ma największy wpływ na rynki.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl